Mohou i děti jíst arašídy? Odkdy jsou vhodné a co všechno je třeba vědět?

Ořechy patří téměř v každé domácnosti na vánoční stůl, obvykle různé druhy. Přidáváme je i do svátečního pečiva. I když arašídy nejsou typické vánoční ořechy, přece jen se v mnoha rodinách těší úspěchu. Co bychom měli vědět o arašídech?

DĚTI A KONZUMACE JADER PODZEMNICE OLEJNÉ
Alergie na arašídy trápí stále více dětí – počet alergických dětí stoupá již celá dvě desetiletí. Vědecké studie přinášejí stále nové informace. Co bychom jako rodiče měli vědět podle pediatra a specialisty na potravinové alergie Michaela Pistinera, M.D. z Bostonu, který vedl několik studií na toto téma?

Děti, které v raném dětství nejedí arašídy, mají větší riziko alergie.

Zní to paradoxně a mnoho maminek se obává podat dítěti arašídy i do tří let. Odborníci se dnes však přiklánějí k opačné myšlence. Dr. Michael Pistiner tvrdí, že opožděné zavedení arašídů do stravy ve skutečnosti zvyšuje riziko vzniku alergie na ně. Ukázaly to výsledky dlouhodobé studie s názvem Learning Early About Peanut Allergy (LEAP).

Odborník tvrdí, že existují spolehlivé důkazy, které naznačují, že podávání arašídů dětem a batolatům pomáhá dosáhnout „toleranci“. A tedy, mohou jíst obávané jídlo bez alergické reakce.

Komplikací ALERGIE na arašídy JE SILNÝ EKZÉM
Děti, které trpí silným ekzémem mají vyšší riziko potravinových alergií. Je to způsobeno horší bariérovou funkcí pokožky. Normální pokožka má zdravou bariérovou funkci, která pomáhá zabránit arašídovým částicím proniknout dovnitř při kontaktu zvenčí.

Děti se suchou, červenou, svědivou pokožkou, jaká je při těžkých ekzémech. mají špatně fungující kožní bariéru – kvůli základnímu zánětu. Proto jsou více ohroženy.

Arašídů JIŽ OD POL ROKU?
Takto zní pro mnohé maminky překvapivé doporučení, které vydal National Institute of Allergy and Infectious Diseases v Americe.

Podle něj můžeme zavádět arašídy do dětské stravy již od 6 měsíců, pokud dítě nemá silný ekzém nebo alergii na vejce. Je dobré vědět, že pokud máte v rodině alergii na arašídy, nemusí se zákonitě přenést i na potomky. Spíše je to vzácné.

STAČÍ MÁLO
Na to, abychom pomohli dětem vytvořit ochranu před alergií na arašídy, netřeba jim podávat hodně oříšků. Stačí 2 gramy podzemnice bílkovin (2 čajové lžičky arašídového másla) třikrát týdně až do věku 5 let.

Arašídové máslo můžeme zamíchat do ovesných vloček, ovocného pyré nebo zeleniny, či do mateřského nebo umělého mléka. Rozhodně však nepodávejte celé arašídy, ani nakrájené, protože pro děti do 4 let představují riziko udušení.

Z ALERGIE na arašídy nevyrostou
Až 80 procent dětí s alergií na arašídy a 90 procent dětí alergických na vlašské ořechy mají alergii doživotně. To znamená, že z alergie na ořechy „vyroste“ jen minimum dětí. Zajímavé je, že v případě alergií na mléko nebo vejce je to spíše naopak. Téměř 80 procent dětí, když vyroste dokáže tyto potraviny tolerovat.

TĚHOTENSKÁ strava NEMÁ VLIV NA ALERGIE U DĚTÍ
Mnohé maminky se obávají, že dětem vznikly alergie, proto, že ony konzumovali alergen během těhotenství. Dosud však neexistují přesvědčivé vědecké důkazy, které by naznačovaly, že konzumace vysoce alergenu jídla během těhotenství zabrání potravinové alergii u dítěte nebo naopak – zvyšuje riziko alergie u dítěte.

NOVÉ TERAPIE POMÁHAJÍ alergikům
Vědecké výzkumy neustále probíhají iv oblasti vývoje léčebných metod při alergiích. Ačkoli pro nejmenší léčba neexistuje, ve finálních stádiích testů je ústní imunoterapie i náplast s obsahem arašídového proteinu, která se má aplikovat na pokožku dítěte každý den.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr