5 tajemství na každý den, jak mít moudřejší dítě

Kdo by nechtěl mít super moudré a šikovné dítě! Naštěstí je několik způsobů, jak tomu můžeme pomoci. Není všechno jen o genetice a penězích!

Rostoucí množství důkazů v oblasti vývoje mozku v raném dětském věku ukazuje, že ne všechno je dané genetikou, pokud jde o moudrost a šikovnost dítěte.

I my můžeme podpořit jejich vývoj v této oblasti, a to významně. Jaké aktivity podporují zdravou dětskou zvědavost? Televize ani notebook či smartphone potřebovat nebudete!

Jak vytvoříte prostředí, které podporuje zdravý vývoj mozku, sociální a emoční schopnosti prakticky již od narození dítěte?

 1. ČTĚTE SI CELKEM KAŽDÝ DEN
  Společné čtení by mělo být každodenní aktivitou rodiče a dítěte od útlého dětství. Je základem jazykových, gramotných a sociálně-emocionálních dovedností, které vydrží po celý život.

Dítě není nikdy příliš malé na to, abyste si s ním četli. Výzkumy naznačují, že čtení zvyšuje aktivitu v těch částech dětského mozku, které tvoří stavební cihličky řeči, představivosti a schopnosti psát a číst.

 1. MLUVTE SI rýmy, zpívejte SI A Mazlete SA
  Hra je pro děti základem učení. Pokud se s nimi hrajeme my – rodiče, podporujeme hned několik zásadních funkcí a zároveň budujeme s dítětem důvěru a krásný vztah, zvyšujeme jeho sebevědomí.

Velmi dobrou každodenní aktivitou je povídání si s dítětem – samozřejmě přizpůsobené jeho věku – o věcech, které vidí kolem sebe doma, v obchodě nebo na procházce. Existuje také mnoho zajímavých kroužků a kurzů pro nejmenší, najděte si čas navštívit dětské muzeum nebo místní knihovnu.

 1. NAUČTE HO racionální rozčlenit denní rutinu
  Malé dítě neví, kdy se co od něj očekává. Velmi dobrým trikem, který pracuje nejen ve prospěch jeho samotného, ​​ale také ve prospěch celé rodiny je udělat si plán dne. Mnohem lépe se vám bude fungovat, když na tabuli či na papír vyznačíte, která část dne je na jakou aktivitu určena.

Dítě samo se naučí, kdy je čas na hru, jídlo, spinkání, na koupel či čtení si s rodičem. Pro nejmenší děti použijte jasné symboly – například magnetky ve tvaru talíře, postýlky, knihy, hračky.

Plán dne je zručností, kterou ocení iv pozdějším věku, když mu přibudou úkoly a povinnosti. Čím dříve se naučí s ním pracovat, tím lépe si bude umět zorganizovat každodenní aktivity.

 1. Odměňte HO ZA KAŽDODENNÍ ÚSPĚCHY
  Odměna neznamená rozmazlování, zda koupi nové hračky. Odměnou je i pochvala, za to že se snažilo o dosažení cílů nebo chtělo pomoci jiným – bez ohledu na to, do jaké míry se to podařilo.

Naučme se oceňovat snahu samotnou, ne jen dobrý výsledek. Cesta za cílem je komplikovaná a sami víme, že je plná nejen úspěchů, ale i nezdarů. Je důležité, aby dítě nemělo pocity selhání, pokud se mu něco nepovede. Proto je třeba podporovat jeho snažení.

 1. ROZVÍJEJTE VÝCHOVNÉ, uctivý A TRVALÉ VZTAHY
  Silný vztah mezi rodičem a dítětem pomáhá dítě chránit před trvalými následky nepříznivých zážitků a traumatických situací. Takové zážitky snižují šanci dítěte na dobrý prospěch ve škole.

Mysleme na to, že nemůžeme být vždy při něm a ani to není vhodné. Nicméně děti, které nemají podporu v rodiči a intenzivní vztah častěji trpí nízkým sebevědomím, šikanou a útoky ze strany spolužáků.

Učme děti zdravým vztahům. Učme je vybírat si kamarádů moudře a dlouhodobě, nezapomeňme jim být příkladem. Když jim ukážeme dobré vztahy s okolím, je to minimálně stejně důležité jako mluvení o těchto schopnostech.

RODIČ BY MĚL BÝT NEJLEPŠÍM učiteli DÍTĚTE
Žádný učitel nemůže být dítěti takový blízký jako rodič. Samozřejmě, rodič nemůže suplovat funkci učitele v oblasti znalostí, ale my jsme tím klíčem k schopnostem dítěte dále fungovat v kolektivu, ve školním prostředí a později i v pracovním.

Proto jsou aktivity, které děláme s dětmi předškolního tak důležité. Jsou na celý život. Připravenost dítěte do školy začíná každodenním čtením, rýmování, znalostí rutiny, odměňováním a vytvářením vztahů s okolím – od nejranějšího dětství.

Výchova dětí je pořádný oříšek, a myslet si, že to zvládneme bez chyby je naivní představa. Děti však potřebují reálného rodiče (is chybami), toho, který je přítomen nejen fyzicky, ale i emocionální. Poslouchá, vypráví se, je vnímavý vůči prožívání dítěte, má trpělivost a čas zahrát si s ním a věnovat se mu …

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr