Jak podpořit slovní zásobu u nejmenších dětí? Hodně záleží na způsobu, jakým s dítětem komunikujeme

Záleží, jak s nejmenšími dětmi komunikujeme. V magazínu Plos One zveřejnili vědci studii, která se zabývala rodičovským chováním a dětskou slovní zásobou.

Vědci z University of California pod vedením Lukase Lopeze provedli studii, která analyzovala určité hlasové interakce mezi dospělými a malými dětmi v souvislosti se slovní zásobou u malých dětí.

POSLOUCHEJTE SVÉ DÍTĚ
Mohlo by se zdát, že čím více slov v domácnosti zazní, tím větší prospěch z toho dítě má při rozvoji slovní zásoby. Hodně však záleží na způsobu, jakým s dítětem komunikujeme. V tomto smyslu může méně být více.

Dítě spíše profituje z jasné, jednoznačné komunikace, kde není příliš mnoho různých slov, ale spíše jasný smysluplný odkaz. Vědci navíc v nové studii zjistili, že je důležité dítě i poslouchat a „naladit se na jeho vlnu“.

Už předešlý výzkum ukázal, že komunikace jednoho člověka směrem k jednomu dítěti rozvíjí slovník dítěte. Podle výzkumů v laboratořích mohou odlišné druhy dětských zvuků a reakcí dospělého na ně mít různý dopad na rozvoj slovní zásoby dítěte. Podobných studií, které by se odehrály v domácím prostředí, je však málo.

FUNGUJE TO AJ DOMA?
To inspirovalo i vědců kolem Lucase Lopeze. Dali si tu námahu a analyzovali audonahrávky z domácností od 53 dětí ve věku 13 měsíců. Vědci zkoumali velikost slovní zásoby a odlišné typy interakcí na záznamech.

Vyplynulo z nich, že děti měly větší slovní zásobu, pokud rodič do své komunikace zahrnul zvuky podobné zvukům, které dělalo dítě. Často takové zvuky smysluplně rozvinul do věty, čímž zřejmě obohatil slovník dítěte.

Vědci poukazují na teorii, že tito rodiče mohou být vnímavější na dítě a jeho komunikaci, což dítěti usnadňuje porozumění mezi rodičem a ním.

Tyto výsledky jsou v souladu s předchozími studiemi, které proběhly v laboratorních podmínkách. Rodič, který má snahu zlepšit slovní zásobu dítěte, může využít „návod“, který nabízí tato studie.

Víte o tom, že existují i ​​jasné „termíny“, dokdy by děti měly zvládat jisté dovednosti, jinak jim v tom třeba pomoci?

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr