Kolikrát denně přebalovat miminko?

S příchodem miminka do domácnosti vás čeká spousta radosti, ale i povinností. Péče o hygienu vašeho děťátka bude jednou ze zásadních povinností v prvních letech života. Má dost mokrých plenek? A jak často vlastně malé miminko přebalovat?

Přebalování je důležité, protože dětská pokožka je velmi jemná a velmi snadno se podráždí, či se dokonce objeví nepříjemné opruzeniny. Ani všechna dětská kosmetika není hypoalergenní a někdy je opravdu náročné se v široké nabídce kosmetiky, ubrousků a plenek na trhu orientovat.

Jak často miminko přebalovat?

Ideální by samozřejmě bylo miminko přebalovat, jakmile udělá potřebu. Miminka však také dlouho spinkají, není dobré je budit kvůli počůrané plence. Dá se tedy spokojit s intervalem přebalování každé dvě až tři hodiny. Sundejte dítěti plenku, pečlivě očistěte zadeček a genitálie, namažte mastičkou, která jemnou pokožku chrání, popřípadě nechte pokožku chvíli dýchat na vzduchu a poté nasaďte novou jednorázovou plenku. Je jen na vás, zda pro čištění miminka budete používat vlhčené ubrousky, nebo převařenou vodu a žínku.

Záleží i na typu plenek?

Zcela určitě. Látkové plenky budete muset měnit častěji než plenky jednorázové. Látkové plenky nemají takovou absorpční schopnost, snadněji protečou a miminko je rozmrzelé, protože ho studí zadeček.

Jednorázové plenky proti tomu jsou opravdu velmi savé a dokáží pokožku vašeho děťátka udržet v suchu po delší dobu, to však neznamená, že můžete měnit jednorázovou plenku jen třikrát za den. Moč a stolice dráždí pokožku a opruzeninám je vždy lepší předcházet.

Frekvence výměny plenek je přímo úměrná věku miminka. Novorozeně vylučuje velmi často, stolici produkuje několikrát za den a proto je třeba miminko přebalovat i 12krát za den. Starší miminka kakají méně, proto klesne intenzita potřeby okamžitého přebalení. Batolata obvykle konají potřebu dvakrát denně, pomočených plen je také méně, ovšem zase je plenka promočená již po první potřebě.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr