Poporodní péče začíná už pár minut poté, co přivede děťátko na svět. Kromě sebe se musí umět co nejdříve postarat io novorozeně, což může být pořádně náročné.
Když se ženě narodí miminko, její srdce zaplaví neskutečná láska, ale tělo je po porodu unavené horší než po maratonu.
Už krátce po porodu nádherného uzlíku lásky dochází ke zpětnému zavinování dělohy, které doprovázejí mírně křeče, nazývané poporodní stahy. Ty mohou zesílit během kojení.
Hned po porodu se tělo ženy čistí a je doprovázeno krvácením, kterému se také říká očistky. Krvácení je zpočátku silné a do konce šestinedělí slábne. Jakmile se čerstvá maminka dokáže postavit na nohy musí začít starat o své tělo, aby byla nejen pro sebe, ale hlavně pro miminko čím dříve fit.
PRVNÍ ČTYŘI DNY
Po porodu zůstává čerstvá maminka v nemocnici ještě zhruba 3-4 dny. Péče o tělo začíná jakmile se dostane z porodního sálu na pokoj.
„Pokud žena porodila vaginálně, tak může a nemusí mít poporodní poranění nebo také hemoroidy. Žena by měla po pár hodinách vstát za asistence personálu a udělat první hygienu – oplach genitálu čistou a vlažnou vodou.
Později může zkusit oplachy třezalkovým čajem nebo přípravky k tomu určenými. Mimořádně důležité je i vhodné sezení. Samozřejmě by se měla dobře najíst, napít a dobře se vyspat, „doporučuje na úvod porodní asistentka a profesionální laktační konzultantka Barbora Vörösová.
Při porodu po císařském řezu je péče o tělo náročnější. „Žena zhruba 12 až 24 hodin leží a až pak se za pomoci personálu postaví, což je jiné než po vaginálním porodu.
Maminka má problém chodit a zvedat nohy, neboť má rozřezanou spodní část bříška a není schopna narovnat se. Chodí v jemném předklonu. Po operaci je také důležité dobře se najíst, napít a vyspat, „doplnila.
PÉČE DOMA
Po 4 dnech se maminka is rozkošným miminkem přesouvá do domácího prostředí. Kromě péče o malého prcka musí nadále starat io své tělo.
„Pokud má žena poranění, tak si je musí stále ošetřovat pomocí různých olejíčků, pěny, krémů, gelů, sprejů a pomůcek,“ říká porodní asistentka. Zároveň doporučuje pomalu začít s přiměřeným cvičením.
„Po vaginálním porodu by žena měla pracovat se svým pánevním dnem a cvičit cviky vhodné v šestinedělí, zapojovat přímý břišní sval a boční svalstvo a realizovat vhodné cviky na diastáza, aby rozestup břišních svalů postupně zmenšoval.“
Po císařském řezu je doma mimořádně důležité starat se o ránu. V nemocnici se o ránu staral personál, po příchodu domů je to žena. Měla by být adekvátně poučena, při propouštění domů. Důležité je první dny časté větrání jizvy a zbytečně ji nepreliepať.
„Pokud nejeví známky zánětu, umývat ji čistou vodou a nechat na vzduchu vyschnout. Mít vhodné oblečení, aby lem od kalhot netlačil na jizvu. Později, když mamince kolem 7-10 dne vyberou stehy, může začít pomalu používat oleje, krémy a gely na hojení jizev.
Jemnými krouživými pohyby se vmasiruvávajú se do jizvy, tím se stává jemnější a pružnější. I tyto ženy by měly začít postupně cvičit, ale na mysli máme spíše rehabilitační cvičení, tzn. postupná aktivace břišních svalů, i přímého i bočních, roli hraje i cévní gymnastika jako prevence otoků, „radí Vörösová. S klasickým cvičením třeba počkat až po šestinedělí, dokonce až 8 či 9 týdnů po porodu, protože je nutné počkat, dokud se zahojí rána.
POZOR NA BRADAVKY
Po spuštění laktace a prvních přisátí drobečka na prs mají čerstvé maminky velmi bolestivé bradavky. S péčí o bradavky by ženy měly začít již během těhotenství a nakoupit si minimálně kojící podprsenku, krém na bradavky a vložky do podprsenky.
„Po porodu a kojení může bradavka potřebovat pomoc, kde pomůže častěji krémování přípravky k tomu určenými, nebo používání pomůcek. Pomohou i speciální náplasti na bradavky z lékárny. Někdy stačí upravit přisávání a sání miminka, „říká ze zkušeností profesionální laktační konzultantka.
změny nálad
Kromě fyzické péče potřebuje každá novopečená maminka i psychickou péči a podporu rodiny. Je zcela běžné, když se žena cítí během prvních týdnů s novorozencem přecitlivělá, podrážděná, smutná, melancholická nebo úplně vyčerpaná.
„Ženy často očekávají od sebe, že to bude jednoduché a budou umět miminko chytat a manipulovat s ním a vědět, co miminko potřebuje, ale realita může být jiná. Každá maminka by měla vědět, že je normální, že bude možná zklamaná, „vysvětluje Vörösová.
BABY BLUES
Maminky by měly připravit i na to, že mohou prožívat baby blues, které má na svědomí prudký pokles hladiny estrogenu. Setkává se s ním až 70% žen.
Redakce radí: Vyzkoušejte další vychytávky, které Vám pomohou s péči o děti.
https://www.supermamka.cz/pecovat-o-miminko-prirodni-kosmetikou-se-vyplati/
https://mestoprodeti.cz/probiha-zavinovani-delohy-porodu/
https://mestoprodeti.cz/mozne-priciny-vzniku-alergie-u-miminek/