Proč raději přirozený porod, než císařský řez? Vědci zjistili spojitost s dalším zdravotním problémům

I vy uvažujete nad císařským řezem? Že by to možná bylo jednodušší? Vždyť se říká, že je to nic – ať už porodíte přirozeně nebo sekcí, že to je jedno. Ale není to bohužel pravda. Nejnovější studie odhalily i propojení s astmatem. Jaké?

Jaká je spojitost mezi ním a astmatem? Pojivem jsou bakterie, které nám prospívají. Děti narozené spontánně s nimi přijdou do kontaktu přirozenou cestou. Děti narozené císařským řezem to mají mnohem těžší.

RIZIKA císařského ŘEZU
Pokud lékař provádí císařský řez, jde o otevřenou operaci, při které musí být zachovány přísné podmínky týkající se dezinfekce. Infekce zanesená do dělohy či přilehlých tkání by měla velmi nepříjemné a nebezpečné následky. Je proto logické, že děťátko narozené císařským řezem se rodí v prakticky sterilním prostředí.

Toto je v kontrastu s děťátkem narozeným přirozenou cestou. V porodním kanálu a jeho blízkosti je množství bakterií, které se zde přirozeně nacházejí. Kromě toho při porodních tlacích může u rodičky docházet k úniku stolice a dítě může přijít do kontaktu i s ní.

ASTMA A CÍSAŘSKÝ ŘEZ
Tento kontrast má své praktické dopady. Vědci z Rutgers University poukazují na vyšší výskyt astmatu u dětí narozených císařským řezem. Jsou to právě zmíněné rozdíly oproti priodzenému porodu, které za tuto souvislost mohou být zodpovědné.

Astma je totiž autoimunitní choroba. Znamená, že se něco v imunitní reakci nemocného člověka pokazilo. A imunita zase velmi úzce souvisí s mikroby.

Ve studii zveřejněné v magazínu Science Translational Medicine vědci tvrdí, že císařský řez má vliv na schopnost dítěte získat příznivé mikroby od matky a právě toto může vést k astmatu v raném dětství. Tato souvislost je známa už dříve.

POMALEJŠÍ START DO ŽIVOTA
Samotný mikrobióm, tedy společenství bakterií, virů a plísní v našem střevě či na kůži, dozrává během prvních let života. U dětí matek astmatičiek byl prokázán souvislost nezralého mikrobiómu ve věku 1 roku s výskytem astmatu ve věku 5 let, jak uvedl časopis Nature.

Je proto možné, že mikrobióm, pokud není správně vytvořen do jistého věku, ovlivňuje děti geneticky predisponované k astmatu. Na druhé straně, matky- astmatičky mohou teoreticky samy mít problém s mikrobiómom a tento nedostatečný mikrobióm předávat svými dětem.

Dětem, které se narodí císařským řezem, trvá vytváření mikrobiómu déle než dětem narozeným spontánně, které se prakticky ihned dostávají do kontaktu s přirozenými ochrannými bakteriemi. Děje se tak v citlivém období raného dětství, kdy se dynamicky rozvíjí i imunitní systém. S ním astma úzce souvisí.

Podpořte MIKROBIÓM POZDĚJI
Vědci ve své studii analyzovali vliv císařského řezu na 700 dětí během prvního roku jejich života. Zkoumali vzorky jejich stolice a hodnotili zralost mikrobiómu v prvním týdnu, měsíci a roku života. Císařský řez se spojoval s dvojnásobně vyšším rizikem astmatu a alergií a výraznými změnami ve složení střevní mikroflóry. Po jednom roce riziko kleslo, pokud se střevní mikrobióm u dětí narozených císařským řezem upravil.

Přestože děti narozené císařským řezem mají v tomto smyslu těžší start do života, vhodnou životosprávou lze toto riziko snížit. Vědci zkoumají, jakým způsobem je možné co nejlépe podpořit zdravou střevní mikroflóru u těchto dětí.

Pokud si přejete císařský řez kvůli strachu z přirozeného porodu, zvažujte i rizika tohoto rozhodnutí pro děťátko. Nemluvě o vyšším riziku pro vás. Pokud se císařskému řezu vyhnout nemůžete, těšte se z této možnosti, která vám umožní porodit děťátko bez rizik, které zde byly pro rodičky po staletí. Avšak o to více dbejte na dostatečný kontakt s děťátkem, snažte se kojit a později správně zavádět příkrmy.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr