Bolesti bříška u dětí: Kdy jde o psychosomatické a jak jim pomoci?

Bolest břicha u dítěte může mít různé příčiny

Léčba psychosomatických bolestí břicha u dětí bývá dlouhodobá a náročná. Prognóza je však poměrně příznivá.

Do skupiny psychosomatických bolestí břicha počítáme zejména funkční dyspepsii, břišní migrénu, syndrom dráždivého střeva nebo funkční bolesti břicha.

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT
Léčit psychosomatické bolesti břicha není jednoduché a je nezbytná spolupráce celé rodiny. Pro vás jako rodiče je důležité vědět, že dítě reálné trpí a nejde o nějaké pseudoproblémy.

Bolest dítě opravdu cítí a nemůže za to, nezpůsobilo si ji samo ani vás nechce vydírat, netouží cíleně získávat úlevy ve škole nebo při povinnostech v domácnosti.

Stejně je důležité uvědomit si a vysvětlit i dítěti, že vyšetřeními se nedokázala žádná vážná nemoc, dítě dobře prospívá a bude nadále sledovány. Ujistěte dítě, že se nemusí bát, jde o neškodné příznaky, které zvládnete.

BUĎTE V TOM CELKEM
Zkuste hledat provokující faktory, upravit životosprávu a stravu. Přizpůsobte se novému, vhodnějšímu jídelníčku celá rodina, neuškodí ani vám.

Je velmi důležité vytvořit dítěti prostředí, ve kterém je každý člen přijat i se svými limity, ve kterém se jednotliví členové rodiny mají v úctě a váží si navzájem názory toho druhého stejně, jako své. Jde o techniky, které se dokáže naučit každý a souvisejí se změnou vnitřního postoje.

Vysvětlete dítěti, které návyky či potraviny mu škodí. Jsou to zejména chemicky upravované potraviny, slazené bublinkové nápoje, nepřiměřené množství sladkostí, příliš kořeněná či tučná jídla. Zkusmo můžete dítěti podávat probiotika. Pokud mají příznivý efekt, můžete je podávat i delší období, případně po přestávce nasaďte probiotickou kúru na několik dní.

Pátrejte po příčinách
Zapisujte si, co dítě sní po dobu 3-7 dní a kdy ho bolí bříško. Zajímejte se, zda ho bříško bolelo i ve školce nebo škole, kdy ho přestalo bolet, jestli ho paní učitelka za něco nevyhrešila nebo se nepohádali s kamarády. Zapisujte si, kdy dítě šlo spát a kdy vstávalo, zda bylo vystaveno konfliktům doma.

Pokud identifikujete potenciální spouštěče bolestí, pracujte na jejich odstranění. Často se bolesti bříška zhoršují, pokud je dítě unavené a trpí nedostatkem spánku.

Snažte se o pravidelnost, spánkovou hygienu s vyloučením displejů nejméně hodinu před spaním a příjemnými rituály, například přečtením pohádky či popovídání příběhu z dětství, nebo krátkým rozhovorem o událostech dne či plánech do budoucna.

NAUČTE HO, CO JE DŮLEŽITÉ
Pokud je vaše dítě velmi snaživé a ambiciózní, až nezdravě vážně bere případné neúspěchy, promluvte si s ním o jeho obrovské hodnotě, kterou pro vás má – bez ohledu na to, co v životě dosáhne. Ujistěte ho, že ho budete milovat i se čtyřkami na vysvědčení a nehřešte ho za neúspěšné písemky. Podporujte jeho talent v tom, co ho baví.

Snažte se dítěti vytvářet stabilní prostředí, omezit mu příležitosti k rozrušení, dlouhodobějšímu hladovění, narušení spánkového režimu. Pokud je to možné, pracujte na vašem co nejlepším vztahu i s druhým rodičem.

NECHCE CESTOVAT?
Některé děti špatně snášejí cestování, zejména pokud trpí průjmy a obávají se, že nestihnou přijít na záchod. Pokud potřebujete cestovat, ujistěte dítě, že v případě potřeby auto zastavíte, aby se dítě mohlo vyprázdnit. Pokud jedete na delší trasu autobusem, vybírejte si dopravce, který má autobus s toaletou.

Mějte vždy v autě toaletní papír. Už jen samotná jistota mu pomáhá těžkosti překonávat. Nekomentujte časté výjezdy na WC slovy: „Už zase jdeš na záchod?“, Raději se ho zeptejte, jestli nepotřebuje s něčím pomoct. Pokud ne, respektujte to a nevnucujte se mu.

RODIČE, CHCI S VÁMI BÝT …
Malým, ale obvykle i větším dětem s bolestmi bříška často pomůže více pozornosti, objetí, péče, uvaření čajík, čtení knížky či mluvení se a vtažení dítěte do rozhovoru.

Ptejte se ho na jeho názory, zajímejte se o jeho svět. I deset minut takového upřímného zájmu dokáže někdy uspokojit jeho touhu po pozornosti na delší dobu. Při zajímavém rozhovoru může bolest méně vnímat a snadněji snášet.

LÉKY – ANO NEBO NE?
Léky podávejte velmi opatrně a jen po důkladném zvážení. Je třeba si uvědomit, že příčina není v poruše samotných orgánů trávicího traktu, jako spíše ve složité nervově-hormonální regulaci trávení, vzniku a zpracování bolesti a různých okolností, které dobře neznáme.

Proto nedokážeme obvykle léky cíleně a přesně léčit příčinu, spíše nimi často překrýváme příznaky. Také není dobré, aby si děti zvykly na zkratkovité řešení spočívající v užití pilulky, ale věnovali se technikám na zvládání svých potíží. Výjimkou je užívání probiotik, které může některým dětem reálně pomoci.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr