HISTORIE AKTOVEK A BATOHŮ

Školní rok už je pomalu za námi a léto nám klepe na dveře. A o prázdninách bude mnoho rodičů stát před rozhodnutím, aby vybrali své ratolesti vhodnými školními batohy do školy.

Proto bychom se měli první seznámit s jejich historií. Ať už to bude školní aktovka pro prvňáčka nebo školní batohy pro 1. stupeň . Samozřejmě se můžou vybírat batohy i starším dětem. Pevnost zad je důležitým faktorem pro všechny studenty, aby se vyhnuli případným problémům se zády.

Jak začala výroba aktovek do školy?

Je potřeba si uvědomit, že studenti dlouho žádné aktovky vůbec neměli. Když si do školy začaly nosit jednu nebo dvě knihy, tak používaly drátěný nosič. Sešity se rozšířily až od poslední třetiny 19. století, mnoho pomůcek k nošení opravdu neměli, pokud hovoříme o obecných školách.

Přibližně na přelomu 19. a 20. století, začaly děti do škol nosit velmi jednoduché brašničky s jedním neděleným vnitřním prostorem a vyráběly se z pevného kartonu, nebo kůže. Vešlo se tam všechno, co bylo potřeba (tedy učebnice, tabulka a později sešity). Co se sešitů týká, tak ty byly dostupné od 60. až 70. let 19. století. Do té doby psaly děti na tabulky a papíry, které linkoval přímo učitel. Ale tabulky se používaly i později, aby se ušetřilo.

Dítě mělo později aktovku takovou, jak byla finančně zajištěná rodina. A pokud žili na venkově nebo ve městech.

Přibližně od 19. století fungují továrny zaměřující se na výrobu školních pomůcek. Především se jednalo o výukové školní obrazy, nebo mapy, které visely po stěnách třídy. Firem, které fungovaly i později za první republiky, bylo opravdu mnoho, konkrétně u aktovek se jednalo o mnoho výrobců a brašnářů. Většinou rodič vyrazil právě k brašnáři, specializované obchody se školními potřebami neexistovaly. Unifikace přichází až ve druhé polovině 20. století, kdy se vyrábělo centrálně pouze několik typů aktovek.

Už přes 27 let je s námi na trhu česká firma STIL. Prvotřídní česká firma nabízející školní batohy, školní pomůcky, aktovky, školní batohy pro 2. stupeň, penály, desky, a mnoho dalšího. Kvalita batohů je ověřena lékaři a odborníky.

Previous articleKvalitní spánek jedině s kvalitní matrací
Next articleKdyž léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr