Co si jednou budou naše děti pamatovat? Nejde o dárky, svátky s námi by si měli užít mnohem víc

Vánoce jsou pro děti překrásným obdobím, na které se těší celý rok. Pro nás dospělé představují povinnosti a hurikán na bankovním účtu. Co takhle oslavit Vánoce minimalisticky, a namísto hromady zbytečných darů darovat dětem to nejpodstatnější – zážitky, vzpomínky a váš čas?

DĚTI SI Z VÁNOC nebude pamatovat DARY, ALE ATMOSFÉRU
Když jsem byla dítě, na Vánocích jsem nejvíc milovala atmosféru. Samozřejmě, bez dárků by se to neobešlo, ale popravdě bych nyní měla problém vzpomenout si na dary, které jsem pod stromečkem našla. Na co jsem ale ani v dospělosti nezapomněla? Na to, jak jsem mámě pomáhala s pečením, jak jsme se sestrou soutěžili, která vydrží do večeře nepapať, a jak jsme se s bratrem nasmáli při zdobení stromku.

S láskou vzpomínám hlavně na to, jak náš kocour zbožňoval vánoční koule na stromečku a ještě více samotný stromeček, který párkrát shodil. A jako otec pouštěl už od rána vánoční koledy, a tím nás přesně 24 prosince i probouzel. Sice jsem to jako dítě ještě nechápala, ale toto byla ta pravá atmosféra a podstata Vánoc – rodina, která je spolu.

Vždy jsem toužila po adventním kalendáři, plném skvělé sladké čokolády. Přesně v té době jsme neměli peníze navíc, a proto moje maminka udělala adventní kalendář sama – ušila velkého Mikuláše, který se dal pověsit na dveře, a k tomu malé sáčky (mikulášské miniatury), do kterých dala čokoládky a drobnosti.

Jako dítě jsem se těšila jen tomu adventnímu kalendáři, ale jako dospělá jsem si uvědomila toto: mama šila tento adventní kalendář několik nocí, jen aby nás překvapila, az pátého na šestého prosince nám ho potichoučku zavěsila na dveře dětského pokoje, abychom si ho tam ráno našli. A já si toto gesto, čas a její neskutečnou lásku nesmírně vážím.

Nekupujme DARY PRO POVINNOST, ALE PRO RADOST
Většinu dětí jejich rodiče učí, že Vánoce rovná se dárky. Ano, obdarovat na Vánoce ty, které milujeme, je skutečně nádherné gesto – ale řekněme si upřímně, není polovina z těch darů něco, co kupujeme jen z nutnosti protože obdarovávat se přece patří? Dotyčného to nevystihuje, netouží po tom, zkrátka koupíme mu nějakou hloupost jen „aby se neřeklo“.

Vždy jsem byla toho názoru, že než abych koupila zbytečnost, raději vyrobím tomu člověku osobní vánoční přání, řeknu mu do očí co pro mě znamená a jak ovlivnil můj život k lepšímu. Věřte mi, že ho to dojme více než narychlo pořízený dar, který je vlastně jen ztrátou času, peněz a balicího papíru.

Já a moje nejlepší kamarádka bydlíme v jiných státech a vždy si na Vánoce posíláme „myšlenku“ – nebo pozitivní energii s přáním, aby se té druhé dařilo, byla šťastná a zdravá. K tomu ještě objetí na dálku, a dárek, který znamená pro nás obě hodně, je na světě.

NEJHEZČÍ DAR JE POCIT LÁSKY A BEZPEČÍ
Víte, děti si budou chtít pod stromečkem najít nějaký ten dárek, a to je normální. Nekupujme ale zbytečnosti. V rámci minimalistických Vánoc se zkuste řídit heslem čtyř – obdarujte dítě něčím, co opravdu chce, něčím co potřebuje, něčím na oblečení a něčím ke čtení.

Pokud byste chtěli do toho investovat čas, zkuste udělat pátrací akci – dárky schovejte různé po domě a pod stromeček dejte jen lístek s vodítkem – může to být citát z oblíbené knihy vašeho dítěte, které ho přivede k dané knížce kde najde další klíč k správné lokalizací dárku. Děti se nesmírně pobaví a budou vzpomínat na tyto chvíle s láskou.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr