Co prožívá dítě během porodu? Jak se cítí, když přichází na svět?

O maminkách se ví, ale co samotné děti?

Početí, těhotenství a porod jsou hotové zázraky života. Každá maminka, která si tím prošla ví, o čem mluvíme. Pamatujeme si své pocity, na bolesti a strasti pomalu zapomínáme. Jaké je však narození z pohledu dítěte? Co cítí, když se snaží dostat z matčina klína ven? A když přichází na svět?

Pocity a stavy, kterými procházejí děti od prvních kontrakcí až po samotný příchod na svět se zabývali i mnohé vědecké a lékařské týmy. Při porodu je totiž důležitá i spolupráce miminka.

Co prožívá v jednotlivých fázích porodu? Jak se cítí?

před porodem
Ačkoli existují různé triky jak urychlit nebo vyvolat porod, hlavní slovo má to malé stvoření, které nosíte v bříšku. Zatímco jste zaneprázdněna každodenními povinnostmi a vůbec netušíte, co se děje tam uvnitř, váš malý rošťák se rozhodne, že je čas vyjít ven a vyzkoušet, jaké je to na světě.

Začne tlačit na porodní cesty. Nezeptá se vás, zda jste připravena ani vás předem neupozorní. Prvními upozorněními jsou kontrakce a rozšiřující se krček dělohy. Když si všimneme pravidelné kontrakce každých 20 minut, tehdy už většina z nás shání odvoz do nemocnice či narychlo Dobal tašku do porodnice.

V tomto období tělo matky výrazněji uvolňuje hormon oxytocin. Ten má za úkol uklidňovat dítě, dokud není vše připraveno na porod.

během porodu
Máminy kontrakce nabírají na síle. Silnější kontrakce znamenají stísněnější prostředí pro dítě, co se objevuje i snížením dávek kyslíku pro dítě. Kyslík z maminčiny placenty je sice vzácnější, ale pokud vše postupuje jak má, není třeba se ničeho obávat. Mnohé děti dokonce během kontrakcí spí!

Pokud se matka rozhodne užít opiáty jako prostředek k tlumení bolesti, ona i dítě se budou cítit ospale. Děti, jejichž maminky takovou léčbu neužijí, jsou hned po narození ve střehu, aktivně a hladové. Při porodu je velmi důležité, aby maminka relaxovala do té míry jak je to možné. Pokud bude totiž ve stresu, bude v něm i dítě.

První etapa porodu: čas mezi kontrakcemi se zkracuje, krček dělohy maminky se pomalu, ale jistě rozšiřuje ještě více.

Stěny dělohy kolem dítěte se pomalu zužují, ale nepůsobí to děťátku žádnou bolest. Kyslíku je ještě méně, a proto je důležité, aby máma navzdory bolestem dobře dýchala.

Druhá etapa porodu: V této fázi se matka snaží vytlačit dítě z porodních cest. Jelikož lebka dítěte ještě není zcela pevná, dokáže se při pohybu formovat podle tvaru porodních cest. Děti jsou na to fyziologicky připravené.

Samozřejmě, děti, které nejsou v děloze před porodem správně otočené, často potřebují pomoc lékařů a obecně jim přechod porodními cestami trvá déle, protože nebyly v ideální poloze.

KONEČNĚ NA SVĚTĚ!
Když dítě konečně projde porodními cestami, může pocítit prvotní šok. Podle výzkumů jsou klidnější děti, které se narodí v tišších a slabě osvětlených místnostech. Příliš ostré světlo porodního sálu, hluk, chlad jim naopak, může vyvolat intenzivní stres.

Nejlepším způsobem, jak novorozeně uklidnit je okamžitý kontakt s maminkou kůže na kůži. Porodníci obvykle nechávají děťátko, aby se doplazilo mamince k prsu, aby zjistili jeho životaschopnost.

Tento moment má mnoho důležitých důvodů – přisátím dítěte hned po narození se nastartuje produkce mlíčka, vylučuje se oxytocin a další hormony, které matce pomáhají překonat bolest a vyčerpání a starat se o novorozeně prakticky od prvních okamžiků. Děťátko se v náručí matky uklidní, reguluje se jeho srdeční a dýchací frekvence, zároveň je v teple a naplno si užívá lásku maminky.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr