Psychické potíže dětí a mladistvých? Rychlost řešení hraje zásadní roli!

Co dělat, když je dítě příliš smutné či nešťastné bez příčiny? Zmlklé? Málo spí, nadmíru hraje počítačové hry nebo trpí jinými nebezpečnými symptomy, jako je sebepoškozování? Děti a mladiství mohou trpět obdobnými psychickými potížemi jako dospělí, oproti nim mají ale menší šanci si říci o pomoc. Je na rodičích, aby vyhledali adekvátní pomoc a svěřili své dítě do rukou odborníků, kteří mohou pomoci s léčbou. Čím rychleji se tak stane, tím větší šance na brzké uzdravení. A co více? Jde to i bez psychofarmak!

Potíže nejmladších

Psychika netrápí jen dospělé, kteří mohou cítit stres z práce nebo v osobním životě. Obdobnými potížemi s rozdílnými spouštěči mohou postihnout také děti ve věku od dvanácti do osmnácti let. Ani těm se problémy tohoto rázu nevyhýbají a mohou se u nich projevit úzkosti nebo přímo deprese nebo psychosomatické potíže. Tato věková skupina také vlivem enormního tlaku sociálních médií více podléhá poruchami příjmu potravy nebo sebepoškozováním. Samostatnou kapitolou jsou pak různá traumata, která mladí lidé nedokáží sami zpracovat.

Léčba, ne léky

Není ojedinělé, že rodiče považují psychické potíže svých dětí za své selhání a nechají dítěti svým známým lékařem předepsat antidepresiva. Tento způsob péče rozhodně nic neřeší, protože teenagerům se nedostává řešení, pouze se zmírňují příznaky duševních obtíží. Vhodnější metody nabízí dětská psychoterapie, jejímiž základy není předepisování psychofarmak, ale léčba pomocí intenzivní modifikované psychoterapie v kombinaci s dechovými cvičeními, které se učí pomocí virtuální reality. Jen v nejzávažnějších případech lékaři přistupují k farmakoterapii.

Odstranění spouštěčů potíží

Stejně jako u dospělých je totiž nutné u mladistvých zjistit příčinu duševních potíží nebo vážných psychických stavů včetně úzkostných atak. Psychoterapie Praha se proto zaměřuje na behaviorální terapii v součinnosti s logoterapií. Pro zjištění potíží je nutné, aby rodiče přišli na první diagnostickou konzultaci se svým dítětem, kde odborníci zjistí závažnost stavu a navrhnou konkrétní terapeutický plán včetně časového harmonogramu. Vždy je totiž nutné zjistit spouštěč, který vyvolává danou stresovou nebo úzkostnou reakci nebo vede k závislosti na hrách.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr