Vyrovnat se se ztrátou vlastního dítěte je pro ženu velmi těžké. Důležité je nevyčítat si to a touhu po miminku nevzdávat. Na opětovné těhotenství ale musí být připraveny nejen tělo, ale i duše.
Spontánní potrat je předčasné ukončení těhotenství, které se v medicíně označuje do 25. týdne těhotenství, čili nejčastěji během prvního a druhého trimestru. Obecně platí, že zhruba 12% těhotenství končí smutně, ztrátou miminka.
Mezi nejčastější příčiny patří genetické poškození plodu, vývojové anomálie, infekce, šok, stres, pád, úraz či hormonální poruchy.
Žena za ztrátu děťátka nemůže a určitě by si to neměla vyčítat. Odhalit příčinu samovolného potratu je často obtížné, ovšem třeba, aby se předešlo jeho opakování při dalším plánovaném těhotenství. Ne vždy se to ale dá zjistit. Většina časných potratů do 12. týdne zůstává s velkým otazníkem a nezodpovězenou otázkou „proč?“.
PRVNÍ PŘÍZNAKY
K potratu může dojít ještě v době, kdy žena netuší, že je těhotná. Tehdy se hovoří o tzv. Mikroaborte nebo včasném potratu. Většinou jde o 4 až 6 týden těhotenství. Jsou to zejména ty ženy, které mají nepravidelné menstruační cykly nebo kojí a dlouho nevědí, že už čekají přírůstek.
„Jakmile začne žena mimo cyklu špinit, krvácet, mít bolesti v podbřišku až křeče a má alespoň malé podezření, že by mohla být těhotná, tak by měla ihned navštívit lékaře nebo pohotovost, kde ji vyšetří. Tak se může zjistit, zda šlo o potrat. T
ehotná žena nemá co špinit a krvácet během těhotenství, „vysvětlila příznaky porodní asistentka a profesionální laktační konzultantka Barbora Vörösová. Potrat je velmi bolestivou zkušeností, no neznamená to, že by páry už neměli zkusit znovu zplodit miminko.
KDY ZAČÍT
O miminko by se páry měli po ztrátě začít opět snažit až tehdy, když to doporučí lékař. Hormonální poměry musí v organismu dostat do normálu a musí nastoupit normální menstruace. Čím déle těhotenství trvalo, tím větší by měla být i pauza před dalším těhotenstvím.
„Pokud žena přešla do 12. týdne úplným spontánním potratem, při kterém plodové vejce odešlo samo, tak může již dalším menstruačním cyklem otěhotnět.
Pokud ale žena projde kyretáží, tedy chirurgickým zákrokem, při kterém se čistí děloha, tak se doporučuje počkat s dalším otěhotněním alespoň 3 měsíce, „říká zdravotnice.
Pokud se páry pokusí o miminko po třech měsících od potratu, tak je až 71-procentní pravděpodobnost, že se jim opět podaří otěhotnět!
TŘETÍ AŽ devátý měsíc
Náročnější je to při ztrátě miminka v druhém a třetím trimestru. Po krvácení, nebo když se na vyšetření zjistí, že miminku přestalo bít srdíčko, musí se přistoupit k zákroku.
„Od třetího měsíce těhotenství je vhodnější, aby žena miminko porodila, aby byl celý proces pro tělo psychicky, ale i fyzicky co nejoptimálnější a aby mohla znovu otěhotnět. Pokud je nutné, aby se provedl císařský řez, tak je to operace a do další těhotenství se doporučuje alespoň rok počkat, „doplnila porodní asistentka.
Netřeba spěchají
Pokud se žena do dalšího těhotenství po chirurgickém zákroku pustí příliš brzy, nese to s sebou jisté riziko. Po operací se nemusí ještě všechno pořádně zahojit. „Mnoho žen přijde do měsíce opět těhotných, ale jejich gravidita může být velmi riziková. Pokud se dělala kyretáž, může tam být problém, ale samozřejmě i nemusí, „doplnila Vörösová.
OPAKOVANÁ ZTRÁTA
Stává se, že mnoho žen bohužel přijde o miminko vícekrát. V takovém případě by gynekolog měl ženu poslat na další odborné vyšetření, aby se našla příčina. „Je třeba udělat komplexní gynekologické vyšetření ale i hematologické, genetické a imunologické vyšetření, zda tam není jiný problém.
Může se stát, že děložní hrdlo se neudrží zavřený, nebo může jít o genetické onemocnění. Takovým ženám se po otěhotnění pravidelně podávají tablety nebo infuze na udržení gravidity a mají zvýšenou péči. Často jsou doma, nebo iv nemocnici, aby bylo těhotenství udrženo až do úspěšného konce, „řekla zdravotnice, která pomáhá miminkům na svět.
https://mestoprodeti.cz/tipy-na-vylety-po-ceske-republice-hezky-pohromade/
https://mestoprodeti.cz/prijedte-si-pohrat-do-karlovych-varu-s-hrackami-kovap/
https://budemesihrat.cz/o-ropuchach-a-diamantech/