Pandemie koronavirus přinesla velké změny do fungování celého zdravotnictví. Velmi obezřetní musí být zejména v porodnicích, aby případně nenakazili jiné malé miminka.
Právě kvůli tomu vznikl i nedávný problém v Košicích, kdy si rodička odmítla dát roušku i nechat udělat test, ale ve skutečnosti je problémem i komunikace a rozdílné postupy jednotlivých nemocnic, kvůli čemuž jsou mnohé budoucí maminky vystrašené, což je při porodu čeká. Ministr zdravotnictví nakonec sám vyzval nemocnice, aby děti maminkám po porodu nebrali a neoddělovaly jejich.
Jaký je tedy aktuální stav?
VYHRAZENÉ PROSTORY PRO POZITIVNÍ rodičku
První velké změny musely nastat ohledně organizace jednotlivých oddělení, které musí být rozděleny na dvě části. Týká se to také porodnic, které jsou připraveny na běžné porody, jakož i na kontakt s nakaženou rodičkou.
Jedna část oddělení tedy funguje běžně a musíte tam dodržovat jen aktuální obecné doporučení. Druhá část je určena pro pacientky s koronavirus nebo s podezřením na koronavirus a nazývají ji červená zóna.
V každé z částí je samostatná porodní a operační sál, pokoje, materiál a také se o nich stará na to určený personál, aby nemohlo dojít k přenesení viru od infikovaných ke zdravím.
Tatínek MŮŽE být u porodu
Od začátku pandemie vydali úřady několik opatření, z nichž nebyly budoucí maminky nadšené. Jedním z nich byl zákaz přítomnosti tatínka nebo jakékoli jiné osoby v porodním sále. Při narození dítěte mohla být jen rodička a personál, nemohla tam být ani dula či porodní asistentka.
Naštěstí od tohoto pravidla ustoupily a tatínkem už tento vzácný moment neujde. „Děláme to tak, že všechny pacientky, které jsou hospitalizovány či na porod, nebo na gynekologickou operaci, jsou hned při příjmu testovány. Stejně je tedy otestován i tatínek, který je pak při porodu, „pro televizi JOJ řekl Martin Petrenko, primář 1. gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava.
Při přijímání do porodnice dělají oběma rodičům antigenové testy, které mají rychlejší výsledky a díky tomu umožnily tatínkem přítomnost při narození jejich potomka.
CO MÁTE DĚLAT POKUD JSTE v karanténě A ZAČNETE rodině?
Při vstupu na oddělení musí být otestována každá maminka a to i opakovaně. Pokud tedy dostanete falešné kontrakce a lékaři vás pustí domů, při opětovném návratu musíte zase projít testováním. Když opustí porodnici, mohli by se opět kdekoliv nakazit, proto je musí znovu zkontrolovat.
Jednou z častých otázek je, co mají dělat ženy, které jsou v povinné karanténě a dostanou porodní bolesti. „Samozřejmě, nedoporučuje se a nemůže rodit doma. Když je rodička v karanténě z důvodu, že byla v zahraničí, přijde do porodnice, kde ji nejprve otestujeme.
Bereme ji jako podezřelou, jako kdyby byla pozitivní. Podle výsledku testů pak rodí buď v červené zóně nebo na porodním sále, „uvedl Martin Petrenko. V porodnici postupují stejně i v případě, že byla žena v kontaktu s pozitivní osobou nebo když čeká na výsledky PCR testů.
POROD pozitivním ŽEN
Od začátku pandemie se již v slovenská porodnicích setkali is případy pozitivně testovaných rodiček. V 1. gynekologicko-porodnické klinice Univerzitní nemocnice Bratislava se setkali s dvěma případy infikovaných maminek.
Celý porod a následná hospitalizace proběhly podle doporučených zásad a nenastaly při nich žádné problémy. Martin Petrenko pro TV JOJ vysvětlil, že pokud je žena v karanténě, protože je pozitivní nebo se bere jako pozitivní například proto protože byla nedávno v kontaktu s nakaženým člověkem a ještě se u ní virus nemusel projevit, musí rodit ve vyhrazené červené zóně.
Personál musí mít na sobě po celou dobu ochranné prostředky, aby zabránily proniknutí viru. Po porodu je odvezou do vyhrazené lůžkové části.
DÍTĚ JIŽ nechá AJ nakaženým maminka
Velká kritika se snesla zejména na odebírání miminek pozitivním pacientkám, které s nimi nemohly být v první dny jejich života. Naštěstí i v tomto případě a po veřejném tlaku nastala změna. Jednu výzvu k porodnice adresoval i ministr zdravotnictví Marek Krajčí, který personál požádal, aby už umožnily i kontakt infikovaných maminek se svými dětmi.
Vyšetření miminka v nemocnici během pandemie koronavirus v Belgii v dubnu 2020
Zdroj: Profimedia / EPA-EFE
Martin Petrenko uvádí, že z toho důvodu se každému miminku nakažené ženy dělá hned po porodu PCR test, aby se zjistil jeho zdravotní stav. Následně už zbývá spolu se svou maminkou v pokoji a doporučuje se i bonding.
https://mestoprodeti.cz/vite-ze-existuji-detske-hraci-koberce-ktere-jim-umozni-kdykoli-si-zahrat-hru/
https://babymag.cz/vlastni-kryt-na-mobil-s-fotkou-je-peknym-darkem/
https://princeznicka.cz/proc-vyuzit-protizanetlivych-ucinku-kypriny-uzkoliste/