Pobavte se s dětmi kreativní tyto dny: Vymyslete si svůj vlastní vánoční příběh – jak na to?

Pohádkové příběhy si víte i vymyslet, tvořte spolu s dětmi

Kolik času trávíte spolu s dětmi tak, že jim vyprávíte příběhy? Ne čtete – vymýšlíte, tvoříte, malujete, podporujete fantazii. Volně převyprávěné příběhy, byť i ty známé z knížek, mají obrovskou moc.

Co tak ji spojit s mocí Vánoc a kromě posilování vzájemného vztahu si vybudujete tradici vyprávění vlastních vánočních příběhů? Ukážeme vám, jak na to!

Moje sestra měla takový zvyk jako dítě – zapisovala všechny naše výroky z celého roku – vlastně let. Vtipné, absurdní, zábavné. Udělala z toho tradici – která jí nyní vynáší plody v podobě krásných vzpomínek, které dostanou naši rodiče pod stromeček vytištěné v originální knize.

Představte si, že vaše děti si z každých Vánoc budou pamatovat vámi nově vytvořenou tradici vyprávění si vymyšlených vánočních příběhů a jednou je lze sepíší.

SÍLA příběhy ve výzkumu
Vyprávění příběhů totiž není jen žvatlání do větru. Mnohé výzkumy ukazují, jak děti ovlivňují. Jak příběhy unikátním způsobem spojují vypravěče s posluchačem-dítětem. Děti milují příběhy-mají to dané.

Hrají důležitou roli v jejich kognitivním vývoji, zlepšují paměť, jazykové schopnosti, rozvíjejí imaginaci, zvědavost, kreativitu, děti se přes ně učí rozumět světu a lidem (kulturám) kolem, poskytují jim nové úhly pohledu a vědí zlepšit situaci (nechce papat? Příběh o zvědavý ochutnávačů to změní), učí se rozumět konceptu konfliktu. Přes příběhy dětem předáváme tradice, historii.

PŘÍBĚH BEZ OBRÁZKŮ? DĚTI SI JEJICH vytvořena v hlavě
Navíc děti si vyprávěny příběhy vizualizují, tedy inspirujete jejich představivost, drážděte jejich intelekt, emocionální prožívání, při mluvení jsou děti šťastnější, protože příběhy podporují vylučování oxytocinu, neurony vykazují 5krát vyšší rychlost při přenášení informací.

Děti si sami sebe představují jako součást příběhu, stávají se postavou v příběhu, nebo hlavní postavou, se kterou se ztotožňují a tak se učí. Navíc vzniká silný, unikátní bond-propojení mezi vámi a dětmi. Svátky jako příležitost tento bond upevnit mají moc dětem předat něco pravdivé, výjimečné, sváteční, laskavé, vroucně, smysluplné – zejména nyní, během pandemie, karantény.

pohádkový vláček

Při mluvení vypouštíte knihu z rukou a vaše tělo se uvolňuje – má jedinečnou šanci stát se součástí příběhu – pokud postavy tančí, tančete s nimi, pokud budujete napětí, podpořte ho gesty, pohyby rukou, hlas má obrovskou moc ilustrovat emoce. Použijte to!

JAK SI VYBRAT TEN PRAVÝ PŘÍBĚH?
Pokud nemáte zkušenosti, nebo jsou příliš malé na vlastní originální příběh, využijte příběhy již známé – pohádky bratří Grimmů, Ezopove bajky, oblíbené pohádky vašich dětí a prerozprávajte jejich bez použití knih. Pokud nabudete odvahu a jste dost sebevědomí, vytáhněte z knih pouze postavy a vytvořte pro ně nové příběhy.

Pokud je jako pomoc již nepotřebujete, jste připraveni vytvářet kompletní nové postavy, zápletky, zauzlení a příběhy, podpořte fantazii využitím předmětů z domácnosti, ze známých i neznámých prostředí. Zejména – jde zde o vánoční příběh, tak neváhejte dětem nejdříve Vánoce „ukrást“ a pak je společně „zachránit“!

Nebo promluvte dětem, jak jste prožívali Vánoce vy jako malí (dětem se těžko věří, že jejich rodiče byli někdy malé děti-věříme tomu my?), Jak je prožívali vaši prarodiče. Příběhy ze života v době Vánoc udělají hodně za vás.

ORIGINÁLNÍ VÁNOČNÍ PŘÍBĚH
„Byl jednou jeden sněhulák. Skrýval se v naší sklepě celý rok. Odmítl se roztát, protože se mu loňské Vánoce tak líbily, že se rozhodl prožít je znovu. Proč by měly být sněhuláci jen jednoročiaci? Jenže tyto Vánoce jaksi zapomnělo nasněžit. Jak teď přibere ?! Přes ten teplý, horký rok, prokleté klimatické změny (!!!), tak zhubl, že se nemohl dočkat na zimní příděl sněhu.

Příběh o Kuliše

A ono nenasneží a nenasneží. Z čeho má přibrat kila?!? … Z vánočních sladkostí! Z vánočních ozdob! Vždyť je vánočním sněhulákem! Sní tedy dětem vše, co se spojuje s Vánocemi – byť i dárky! Takto se stane zase tím velkým, tučným, sněhobílým obrům! „

NEBO …
„Byla jednou jedna papírová hvězda. Vytvořili ji děti z této rodiny. Každý rok se těsně před Vánocemi setkali za jedním stolem, vytáhli tužky, fixy, barevné papíry, nůžky, lepidla, pustili si vánoční koledy a za veselého štěbetání a smíchu tvořily na svůj stromeček nádherné, vlastnoruční ozdoby. Tento rok se ale něco změnilo. Děti přinesly ozdoby z jakéhosi obchodu. Co to je? Vypadají tak uniformně, nevábně, příliš dokonale, něco jim chybí, míní hvězdička … Láska? Teplo domova?

Tato vánoční hvězda trůnila na vrcholu stromečku každý jeden rok a nyní ji nahradili chladné falešné ozdoby z obchodu. Hvězda zůstala ležet kdesi pod gaučem, kde na ni dosedal prach a špína.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr