Otěhotnění a porod štíhlé ženy versus ženy s nadváhou: Jaké mohou mít problémy?

Která otěhotní snadněji a jak zvládne porod? Lékařka o tom, v čem to mají těžší, a naopak jednodušší hubené či plnější ženy. Daří se snadněji otěhotnět právě tím kypřejších tvarů? Mají více poporodních ‚znamének krásy‘ štíhlejší maminky, kterým se natahuje pokožka?

Zuzana Valovičová
Světové trendy jsou jedna věc – být štíhlou a mít velikost XXS, ale jestli je to skutečně v pořádku a ženskému zdraví prospěšné věc druhá. Nelze však nepřehlédnout, že v mnoha zemích stoupá počet obézních dětí či dospělých, a právě nevhodný životní styl se tak dále přenáší z generace na generaci.

O těhotenství a porodu v souvislosti s váhou maminky jsme již slyšeli ledacos. Například, že ženy s nadváhou mají problémy otěhotnět, příliš hubeným ženám se zvykne zastavit menstruace, že budoucí maminky s příliš úzkou pánví musí podstoupit císařský řez a po porodu to vlastně nemají lehké oba typy postav.

Proč? Zakládají se tyto ‚domněnky‘ skutečně na pravdě? Mají, co se otěhotnění, těhotenství a porodu týče, navrch štíhlejší ženy nebo je lepší, pokud jsou trošku při těle? Nejen na tyto otázky se pokusíme odpovědět is pomocí lékařky, odbornice s praxí v porodnictví, Mgr. MUDr. Alexandry mámově.

Otěhotnění A NADVÁHA BUDOUCÍ MAMY
Možná jste dosud pochybovali, ale skutečně to s sebou souvisí. Ideální je, když máte podstavu ‚tak akorát‘, nejste extrémně štíhlá, ani s přehnanou nadváhou.

Myslí si to i odbornice, která říká, že statistik na toto téma je poměrně hodně. Bohužel ze všech vycházejí poznatky související právě s problémy s otěhotněním.

„Studie říkají, že ženy s nadváhou mají vyšší výskyt menstruačních dysfunkcí a anovulace. Nadváha a obézní ženy představují vysoké riziko reprodukčního zdraví.

Riziko neplodnosti, míra koncepce, míry potratu a komplikace v těhotenství jsou u takových žen zvýšené. Mají špatné reprodukční výsledky při přirozeném i asistovaného početí.

Tyto špatné reprodukční výsledky zahrnují asistovanou reprodukci, jako je indukce ovulace, fertilizace in vitro / intracytoplazmatická injekce spermií (IVF / ICSI) a také cykly darování vajíček.

Naopak snížení hmotnosti má u těchto pacientek pozitivní vliv na reprodukční výsledky a obvykle i lehčí otěhotní, „říká lékařka, a dále pokračuje s odůvodněním, proč je to tak.

Proč ženy s nadváhou těžší otěhotní? „Tuková tkáň představuje jistý“ hormonální orgán „, tedy má tendenci vylučovat druhy hormonů, které nazýváme adipokinů a ty ovlivňují mnoho věcí včetně imunity a míru vnímavosti receptorů na inzulín, čili se spojují s cukrovkou typu II.

Navíc se zjistilo, že inzulínová rezistence je častá při PCOS (syndrom polycystických ovarií), a že je to častý důvod žen s nadváhou, pro který nemohou otěhotnět.

Celá problematika je samozřejmě složitější, tuk vylučuje i jiné hormony jako leptin, který je také asociován s nižší mírou plodnosti u žen.

Pozitivní je, že pokud žena dokáže zhubnout, má to výrazně příznivý efekt na koncepci a donošení plodu. Ale není to tak jen u žen, obézní muži mají také problém s nízkou hladinou testosteronu a tím pádem i plodností, „vysvětluje odbornice.

Štíhlé ženy TO JEDNODUŠEJI NEMAJÍ
Také nemají na růžích ustláno, co se těhotenství týká. Příliš nízká hmotnost totiž negativně ovlivňuje menstruační cyklus, a tím i schopnost otěhotnět a donosit zdravé miminko.

Proč je extrémní štíhlost příliš nebezpečná a nežádoucí, pokud chce žena otěhotnět? „Není dobré, pokud žena dlouhodobě hladoví, nebo je nepřiměřeně štíhlá (podvýživa).

Pokles tuku pod 10% tělesné hmotnosti je rovněž spojen s poruchami menstruačního cyklu a problémy s otěhotněním, takové ženy, obvykle fitnessky nebo ženy s poruchou příjmu potravy, na tom v zásadě nejsou mnohem lépe než ženy obézní.

Jednak nemají zásoby vitaminů rozpustných v tucích, železa a stopových prvků a nestravují se prospěšně pro vyvíjející se dítě, „upozorňuje odbornice na tento fakt.

Ideální je, aby žena měla pestrou stravu a před plánovaným otěhotněním trošku přibrala. Přece jen to bude mnohem prospěšnější pro miminko, ale i pro samotnou mámu.

Například snadněji zvládne zátěž a přibývající kilogramy v těhotenství, bude silnější a připravenější na porod, a může takto preventivně pomoci i své pokožce či předejít svalovým problémům.

JAK CELKEM SOUVISEJÍ kilogramů SAMOTNÝ POROD?
Velmi. Těhotenství a porod jako takový představují pro ženu velkou zátěž, která s sebou přinese hormonální změny, různé choutky a hlavně pocit, že musíte jíst za dva.

Gynekologové však doporučují, aby se budoucí maminky zaměřili spíše na kvalitu než na kvantitu. To znamená hodně ovoce, zeleniny, zdravější připravované jídla a pobyt na čerstvém vzduchu – žádné mamince to neublíží, právě naopak.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr