Když léky nechutnají aneb jak na průjem u těch nejmenších

Noční můra každého rodiče – vašemu dítku není dobře. Dostanou-li děti průjem či začnou zvracet, je u nich dostavující se následná slabost rozhodně mnohem více viditelná než u dospělých.

I přesto však dokážou všemi způsoby protestovat proti vaší nabízené pomoci v podobě zdravotnických prostředků. Jak tedy na jejich podání vašim malým pacientům, aby se to příště obešlo bez křiku a slz?

Jak jsme zmínili výše, u dětí se při průjmu a zvracení projevuje celková slabost prakticky okamžitě – dítě je lidově řečeno jakoby „zvadlé“. Je to tím, že vnitřní tkáně dětí obsahují více vody než tkáně dospělého člověka. Při zažívacích obtížích tak dítě rychleji ztrácí vodu – nastává dehydratace organismu.

V takovou chvíli je dětské tělo oslabené a na to musíme jednoznačně myslet při volbě toho správného prostředku, který dítěti hodláme podat. Při výběru se řiďte následujícími radami:

  • Nepodávejte dětem zdravotní prostředky určené pro dospělé
  • Volte prostředky bez aditiv (bez cukru, barviv, lepku a zbytečných konzervantů)
  • I když není vaše dítě alergik, sáhněte při průjmu vždy radši po prostředku bez alergenů
  • Zajistěte dítěti dostatek tekutin

Výběr se nám již zúžil, teď se však dostáváme k našemu problému – jak přípravek do dítěte dostat neboť když je malým pacientům zle, nechtějí vůbec nic. Nejhorší situace navíc nastává, spojí-li si dítě podávání přípravků se stresem či strachem.

Tady přichází na řadu poslední, neméně důležitý parametr – zvolte správnou konzistenci! Tabletu vám samo od sebe pozře málokteré dítě. Spíše si dobře zaběháte když se snažíte malátného pacienta odchytit a pravděpodobně to neskončí jinak než pláčem.

Zdravotní prostředky ve formě prášku se zase nerozpustí dokonale a většinou je do nich přidána nějaká příchuť, která má podání usnadnit. Často má však opačný efekt. Jeden pohled či přičichnutí a dítko „nastraženou lest“ ve sve sklenici s vodou pozná – a vy jste zpátky na oběžné dráze vaším bytem. Navíc prášek může dětskému střevu velmi stěžovat vlastní práci.

Odpovědí je gel! Volte ty s perorálním podáním a adsorbčními účinky s obsahem enterosbentů. Gely nemají žádnou chuť, vůni, nepoškozují jemnou dětskou sliznici. Splňují také požadavky na hypoalergenost a nulová aditiva. Vhodný je např. český Enterosgel. Ten dokonce můžete zamíchat do oblíbeného nápoje a váš malý pacient tentokrát rozhodně nepozná, že jste mu podali něco jiného než jeho či její oblíbený džus – gel se totiž vždy prakticky okamžitě rozpustí. Ovšem pozor! Při zamíchání do obyčejné vody tekutina lehce zmatní, navíc pouze samotná voda při průjmech tělu nedodá vše, co v tu chvíli potřebuje a tak se podání právě třeba zmiňovaného džusu rozhodně u dětí nebojte.

Příště až tedy půjdete do lékárny pro náplasti se zvířátky, mandatorní součást dětské lékárničky, podívejte se pro jistotu do zásoby i po adsorbenčním Enterosgelu, určeném pro zažívací potíže. Možná zjistíte, že jeho vedlejším účinkem jsou i vaše klidnější nervy.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr