Bolavá záda mohou trápit i předškolní děti

Každé malé dítě chce napodobovat dospělé, a to téměř ve všem. Když tak vyrazíme s rodinou na výlet, chtějí mít svůj vlastní batůžek, ve kterém si ponesou alespoň svačinu a pláštěnku. Jak vybrat batoh vhodný pro dětská záda?

Jako dospělí

Malá svačina, pláštěnka nebo oblíbená plyšová hračka moc těžké nejsou, a tak se může zdát, že na výběru batohu pro menší děti nezáleží a nejdůležitější je, aby se jim líbil. Opak je pravdou, u předškolních batohů velmi záleží na tom, jak jsou stavěné a jak respektují i podporují přirozený vývoj. Špatným výběrem můžeme nechtěně kazit držení těla a způsobovat bolesti zad. Není to dnes už nic neobvyklého, problémy s držením těla mají už i šestileté děti. Nekvalitní batoh táhne dítě dozadu nebo ho naopak nutí chodit v předklonu či se jinak křivit, rozhodně tak pro jeho zdraví neděláme nic dobrého. Předškolní batohy však můžeme vybírat tak, aby se dobře nosily, seděly na zádech a přitom je neničily. Musí mít pevná, polstrovaná záda a nastavovací ramenní popruhy.

Pro zdravá záda dětí

S batohem, který se jim pohodlně nosí a neničí jim záda, se rychle naučí správnému nošení na obou ramenou. K tomu můžeme opět přispět my dospělí, protože děti často kopírují to, co u nás vidí. Tašky na notebook, sportovní tašky do fitka, nákupy, vše často nosíme jen na jednom rameni a děti to pak po nás opakují. U batohů je tak potřeba myslet na to, že je nutné správné nasazení na obě ramena, abychom dětem nedávali špatný příklad. Navíc to ocení i naše záda. A až přijde čas na výběr aktovky nebo batohu do školy, snadno na něj přejdou a budou nosit učebnice, penál i sešity pohodlně, s rovnoměrně rozloženou vahou. Ideální je batoh s nastavitelným zádovým systémem, který umožní nastavení podle výšky a potřeb konkrétního dítěte.

Když si přijde dítě postěžovat, že ho bolí záda, měli bychom mu věnovat pozornost. Někdy je to právě tím, co nosí na zádech nebo v ruce, a zásah rodičů i výměna špatného batůžku za nový, kvalitní, dětským zádům prospěje.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr