6 tipů a rad pro výběr rostlin do domácnosti

Zelené pokojové rostliny jsou neodmyslitelnou součástí mnoha českých i zahraničních domácností. Není se čemu divit, květiny v domácnosti nejen, že zkrášlují váš interiér, ale přináší i mnoho dalších výhod. Víte, jak vybrat květiny pro různé místnosti v domácnosti a na co se při výběru zaměřit?

Proč si pořídit květiny do domácnosti?

Důvodů, proč si pořídit květiny do domácnosti, existuje vícero. Podívejte se s námi na ty nejčastěji zmiňované. Patří mezi ně:

  • rostliny v domácnosti jsou dekoračním prvkem, který zkrášluje prostor
  • rostliny také pozitivně působí na lidskou psychiku
  • rostliny pomáhají zvlhčovat vzduch a pohlcovat škodlivé látky
  • některé pokojové rostliny mají i léčivé a blahodárné účinky

Tip 1: Nezůstaňte jen u pokojových rostlin, rozzářit prostor mohou i řezané nebo sušené květiny

Pokojové rostliny jsou nádherné a v interiéru jistě mají své místo. Doplnit je však můžete i řezanými květinami nebo sušenými květy. Takové kytice si můžete koupit do vázy na jídelní stůl, konferenční stolek v obýváku, na noční stolek v ložnici nebo do chodby na komodu.

Dostali jste krásnou kytici a je vám líto ji vyhodit? Usušit ji může být skvělá volba pro nový dekorační prvek. Stačí vědět, jak aranžovat květiny, ať už živé nebo suché, a máte vyhráno. Řezané květiny nepřijdou nazmar a vy budete mít krásnou ozdobu s citovým poutem.

Tip 2: Rostliny do domácnosti vybírejte podle jejich světelných podmínek

Vybrat květiny do domácnosti není pouze o tom, že dojdete do zahradnictví, vyberete podle vás ty nejhezčí květiny a vrátíte se s nimi domů. Ideální je zjistit si něco také o světelných podmínkách, které daná rostlina vyžaduje a o její náročnosti na péči. Jen tak můžete docílit toho, že vám rostliny v domácnosti vydrží.

Každá rostlina má jiné nároky na potřebnou intenzitu světla, vzdušnou vlhkost a teplotu. Klíčovou roli v mnoha případech hrají právě světelné podmínky. Každá místnost ve vašem domě nabízí jiné.

Věděli jste, že v místnostech situovaných na jih by měly být umístěné rostliny, které vyžadují více světla po celý den, a naopak v místnostech západně nebo východně orientovaných je světla během dne mnohem méně?

Mezi rostliny, které potřebují hodně světla patří sukulenty, sloní noha, mucholapky, svícník, podeňka světlá, banánovník a další. Naopak s málem si vystačí žebrovice a další pokojové kapradiny, křídelnice krétská, begonie a další.

Tip 3: Rozmyslete si umístění rostlin v domácnosti

Když si kupujete novou rostlinu do domácnosti, měli byste mít už dopředu promyšleno, kde bude její místo. A to nejen podle toho, jaké podmínky potřebuje ona sama, ale také podle možností ve vašem interiéru.

Pokojovými rostlinami můžete obsadit okenní parapety i nejrůznější skříňky a police. Větší rostliny vypadají velmi dobře ve stojanech na květiny nebo květináčích v prázdných rozích místnosti.

Jestliže máte prostoru už spíše pomálu, vyřešit tento problém můžete závěsnými květináči a zavěšením rostlin do prostoru.

Tip 4: Do koupelny se hodí exotické rostliny a květiny, které dobře zvládají vyšší vzdušnou vlhkost

Co se týče například vzdušné vlhkosti, mezi místnosti s vyšší vzdušnou vlhkostí rozhodně patří koupelny a kuchyně. Do těchto místností se proto více hodí květiny z exotických zemí, pro které je vyšší míra vzdušné vlhkosti přirozená.

Při výběru rostlin do koupelny opět zohledněte si světelné podmínky – jiným rostlinám se bude dařit v koupelně na okenním parapetu, jiným ve stínu. Nejtypičtější rostlinou, která koupelny přímo miluje, je orchidej. Jaké další rostliny se tedy konkrétně hodí do prostoru s vyšší vlhkostí?

  • Fitónie
  • Kapradiny
  • Toulcovka
  • Břečťan

Tip 5: K dětem a domácím mazlíčkům vybírejte květiny z rozvahou

Pokud s vámi v domácnosti bydlí děti nebo domácí mazlíčci, je na místě při výběru rostlin do domácnosti vybírat také s ohledem na jejich bezpečnost. Rostliny, které vybíráte by neměly mít trny nebo být jedovaté.

Do dětského pokoje je vhodnou květinou například zelenec, africká fialka, levandule, tlustice, begonie nebo kalanchoe.

Tip: Víte, jak vytvořit krásné vlastní květináče, které dodají pokojovým rostlinám v domácnosti ještě větší šmrnc?

Naopak nevhodnými rostlinami do domácnosti s dětmi a mazlíčky patří monstera, oleandr, brambořík, břečťan, narcis, dračinec a další.

Tip 6: Květiny vybírejte podle vašich pěstitelských schopností

Každá květina je jinak náročná na péči – některé rostliny musíte velmi často zalévat, přesazovat, přemísťovat za světlem, zastřihávat a podobně, jiné přežijí, i když je zapomenete zalévat několik dní.

Výběr květin by se tak měl odvíjet také od vašich zkušeností s pěstováním květin a času, který můžete květinám poskytnout.

Mezi vhodné květiny pro začátečníky, tedy takové, které přežijí i při minimální péči, se řadí většina sukulentů, zelenec, řasokoule, kočičí trávy, aloe vera, dracéne, tlustice, netík a další.

Oproti tomu rostlinami pro zkušené pěstitele jsou například monstery nebo orchideje.

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr