Typy dětské stolice: o čem vypovídá?

Dobrý den! Narazili jste na téma, které jistě rozesměje každého nového rodiče – dětské hovínko!

Ale i když se toto téma zdá na první pohled směšné, barva a konzistence stolice vašeho dítěte může být ve skutečnosti užitečným ukazatelem jeho zdraví. Cílem tohoto článku je tedy pomoci vám, novopečeným rodičům, a všem dalším zájemcům, dozvědět se více o různých zákoutích tohoto tématu.

Začněme od základů. Výkaly novorozence, známé také jako smolka, mají tmavě zelenou barvu a konzistencí připomínají dehet. Je to proto, že se skládá ze všeho, co vaše dítě spolykalo v děloze, jako je plodová voda a hlen. Nebojte se, toto může trvat jen několik prvních dnů života vašeho dítěte.

Jakmile se začne vyvíjet trávicí systém vašeho dítěte, začne se měnit i jeho stolice. Stolice kojených dětí je obvykle hořčicově žlutá. Jak vypadá? Jako dijonská hořčice a je to znamení, že z vašeho mléka dostávají všechny potřebné živiny. (Doufáme, že nám její milovníci odpustí a že ji nepřestanete mít rádi).

Na druhou stranu děti krmené umělým mlékem mohou mít stolici o něco hustší a světlejší. Je to proto, že umělé mléko je hůře stravitelné než mateřské. Je však důležité si uvědomit, že barva a konzistence stolice vašeho dítěte se může lišit v závislosti na typu používaného přípravku.

Jaká je norma pro barvu a konzistenci:

  • Barva: Normální barva stolice je žlutá a všechny její odstíny: hořčicově žlutá, světle hnědá atp.

  • Tvar: Ve skutečnosti je stolice zdravého dítěte tekutá a není vždy stejnoměrná, od kašovité po měkké párečky. Můžete si všimnout hrudek, trochy hlenu – to není špatné (pokud je toho málo a není stálý).

Nyní si povíme o dalších barvách dětských hovínek.

Zelená stolice může být známkou toho, že vaše dítě dostává příliš mnoho předního mléka (vodnaté mléko, které se během krmení objevuje jako první) a málo zadního mléka (bohatší, tučnější mléko, které se objevuje později). V případě těchto hovínek se může jednat také o střevní infekci. Pokud si všimnete zelených bobků, zkuste dítě krmit déle z každého prsu, abyste se ujistili, že dostává dostatek zadního mléka.
Černá stolice může být naopak známkou krve v trávicím systému. Může se jednat o závažný problém, proto je důležité, abyste v tomto případě ihned navštívili svého pediatra.

Bílá nebo šedá stolicemůže být známkou problémů s játry nebo žlučníkem..

Červená stolice může být známkou krve ve stolici vašeho dítěte. Ta může být způsobena různými příčinami, například alergií na něco ve stravě nebo infekcí.

Nakonec si promluvme o konzistenci:

Řídká nebo vodnatá stolice může být známkou průjmu, který může být způsoben řadou příčin, včetně nemoci, prořezávání zubů nebo změny stravy. Pokud má vaše dítě průjem, ujistěte se, že pije dostatek vody, a pokud průjem přetrvává, navštivte pediatra.
Tvrdá stolice ve tvaru pelet může být známkou zácpy, která může být způsobena různými příčinami, jako je dehydratace, nedostatek vlákniny ve stravě nebo nežádoucí účinky některých léků.

Kdy si dělat starosti se stolicí vašeho dítěte? Neobvyklé odstíny

  • Abnormální částice ve stolici
  • Pěnivá stolice
  • Hlenovitá stolice
  • Krev ve stolici
  • Vodnatá stolice

Co mám dát svému batoleti na podivné bobky?

Samozřejmě se ihned objednejte k lékaři nebo se s ním alespoň nejprve poraďte. Nehledejte na internetu Agafiiny recepty a hlavně si nenechte unést rady o ochutnávání bobků z prstu! (Bůh ví, co na tom internetu vše dá najít). Obraťte se rovnou na odborníka.

Další malou radou je mít v domácí lékárničce balení ENTEROSGEL®. Tento adsorbentní gel může být pomocníkem při průjmu, a to i u kojence.

Možná se ptáte, proč právě tento? Je bezpečný od prvního dne miminka! Jde o to, že se nevstřebává do krevního oběhu a zcela přirozeně se vylučuje. Pokud tedy pozorujete, že vaše miminko má časté průjmy a cesta k lékaři má delší cestu MHDéčkem, kde zrovna nikoho nepotěší čerstvá vůně chutného oběda, zkuste pro začátek použít gel.

To je vše, rychlokurz dětských bobků! Ačkoli se to může zdát vtipné, věnovat pozornost hovínkům vašeho dítěte může být užitečným nástrojem pro sledování jeho zdravotního stavu. A kdo ví, třeba se z vás za chvíli stane odborník na hovínka! 🙂

Reklamní článek

ENTEROSGEL® je zdravotnický prostředek, perorální suspenze indikovaná k symptomatické léčbě akutního průjmu a syndromu dráždivého tračníku s průjmem (IBS-D). Před použitím si pozorně přečtěte příbalový leták. Doporučujeme také konzultace s Vaším lékařem.

Vice informace je na webu enterosgel.eu.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr