Pohled gynekologa, který pomohl na svět i čtverců: Těhotenství je přirozené …

Nejde jen o prohlídky, kontrolu miminka, sono vyšetření, porod či poradnu. Být ženským lékařem obnáší něco mnohem více. Zodpovědnost. Za budoucí maminku i nenarozené miminko. Jejich zdraví je prioritou.

My, maminky, prožíváme toužebné očekávání miminka úplně jinak než okolí. Jsme mnohem citlivější, ale i šťastnější a stávají se z nás velké ochránkyně. Nejcennější poklad pod srdcem třeba chránit už od početí, a to přísluší rodičům už do konce života.

Každá z nás navštěvuje nejen během radostného očekávání svého gynekologa. Právě on je jakoby vaším „pojítkem“ s mrňouskem.

Uklidní vás, když je miminko zdravé, prozradí vám pohlaví či udělá fotku díky sonu a vy už dopředu víte, jak bude děťátko vypadat.

Najmama.sk
Zdroj: archiv M. Kozár
Vy víte, jaké pocity máte během vyšetření a zda jste spokojeny s gynekologem nebo ne. Jak však vnímají své pacientky ženští lékaři – porodníci?

Co pro ně znamená, když přijde do ambulance těhotná pacientka? Je jim blízký ten rodící se nový život nebo to všechno berou už jako rutinu?

Promluvili jsme se s MUDr. Miroslavem Kozár, gynekologem a sexuologem, který pracoval více než 40 let v nemocnici jako porodník, 15 let je v ambulantní službě v Nitře.

Na svět přivedl stovky, ne-li tisíce dětí a jeho specializací je pomáhat zejména sterilním párem. Jak vnímá těhotenství a porod on?

PŘÍPRAVA NA TĚHOTENSTVÍ
„Vyjádření lékaře je pro mě jednodušší, zvýšení významu, ale osobní“ zpověď „určitě těžší, protože bych chtěl do ní vložit mnoho osobního, teplého, dobrosrdečného. Mám obavy, že to nedokážu, i když to tak upřímně cítím.

Pramení to i z toho, že něco přes přes 30 let v mé praxi se věnuji zejména sterilním párem a jejich touha po dítěti v rezonovala mnohem více než při bezproblémovém otěhotnění. Mnohdy přišly bouřky radosti, pokud to z vážných důvodů nevyšlo, tak zase bouře bolesti a zklamání.

Velké duševní či materiální náklady byly vynaloženy vždy, byl to běh na dlouhou trať, „začal své vyprávění odborník. Co pro něj znamená gravidita? Jak vnímá pacientku, která přijde do ambulance s pozitivním těhotenským testem?

V první řadě doporučuje už ženám, které uvažují o miminku, aby jejich přístup k životosprávě byl zodpovědnější.

„Těhotenství je přirozený stav v životě ženy. Je to naplnění biologických, sociálních a společenských posláni, z hlediska čistě humánního jde o naplnění nejhlubšího vztahu mezi oběma pohlavími – lásky.

To poslední by mělo být pravidlem, a i když není, tak přivedení potomků na svět zůstává prioritou života. Mou prioritou jako lékaře bylo přivést na svět zdravé dítě.

Toto předpokládá považovat otěhotnění, těhotenství i přípravu na porod za období vyžadující od obou partnerů maximálně zodpovědný přístup k životosprávě.

Při termínu plánování otěhotnění doporučuji zohledňovat zdravotní hledisko, t. j. optimální období, kdy jsme zdraví, plní síly, optimismu. Věkové optimum 18 – 27 let, s tolerancí do 30 let, i když se toto období nemusí překrývat „s vysněným“ sociálním zabezpečením, „vysvětluje gynekolog MUDr. Miroslav Kozár.

Psychiky I ODPOVĚDNOST
Podle odborníka získávají maminky v současnosti mnoho informací o těhotenství a porodu z internetu, nebo od kamarádek. Ne vždy je to však dobré, protože každá žena, tak gravidita jsou individuální.

„Nejbližší osobou k poskytnutí informací o těhotenství a porodu by měl být ošetřující lékař. Jednak má znalosti z praxe, na druhé straně zná svou pacientku nejlepší.

Pokud má tato osoba plnou důvěru klientky, dokáže největší měrou přispět k psychické pohodě a připravenosti na těhotenství, jeho průběh a porod. Nedoporučuji přístup – jsem těhulka, ve všem mi třeba vyhovět, tolerovat mě, to znamená přibírání, kouření, spánek.

Psychická pohoda a připravenost jsou důležitým atributem pro zdravé těhotenství a porod. Neméně důležitá je životospráva – vitamíny, minerály, kontrola tuků a cukrů, vyloučení „zázračných“ výživových doplňků. Neřiďte se tím, že jíst třeba za dvou nebo tří.

Nikdo nezná „funkční rezervy své jater, ledvin …“ Jejich přetížení z přejídání vede k nemocem a nárůstu krevního tlaku, metabolických poruchám.

Moje rada zní – do pátého měsíce velmi nepřibírat, po pátém maximálně 2 kg za měsíc. Je to rozhodně lepší cesta pro vývoj zdravého miminka, „netajil před námi lékař se 40-letou praxí doporučení, které tlumočí svým pacientkám.

Na poradnách nezapomíná těhulkám zmínit důležitost hygienických návyků, protože v období těhotenství je zvýšená funkce potních, mazových žláz, častější močení, nárůst bříška, zhoršená dostupnost rodidel

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr