Jejich rad o výchově dětí se drží rodiče i pedagogové z celého světa: Jaký je však skutečný příběh Marie Montessori?

Jaký je příběh ženy, která se postarala o to, že mnozí rodiče začali své děti vychovávat trochu „jinak“?

Itálii lékařku a autorku Montessori vzdělávací a výchovné metody, oslavované po celém světě, zřejmě představovat nemusíme. Principy její výchovy a přístupu k dětem jako samostatným, nezávislým, plnohnodnotným bytostem si již v 20. století získaly množství obdivovatelů a postupně i následovníků.

PŘÍBĚH SILNÉ ŽENY MÁ SVÉ TAJEMSTVÍ
Jak silnou ženu, která si prosadila své, stála nad nahými mužskými mrtvolami, co jí spolužáci i učitelé považovali za pro ženu nepřístojné, nepřípustné a skandální, ji můžeme dávat za vzor pro naše uvědomělé dcery. Ale co stálo v pozadí za skvělým kariérním postupem a neuvěřitelnými úspěchy?

Jednou dávno v jednom filmu zazněla pro mě pamětní věta: „rozpadat se ti vztah? Rodina? Super, to je čas na pracovní povýšení! „Platí to tak vždy?

Stojí za slavnými lidmi potopená vztahy a zničené rodiny? Musí stát rodina a kariéra vždy na opačných pólech, musí si jazýček vah vybrat jen jedno? A zejména – platilo to tak i při Marii Montessori?

Marie Montessori
Zdroj: Profimedia
Více zdrojů přineslo příběh této neobyčejné a silné ženy, ale z trochu jiné strany pódia – nakoukli poza hrubé tkaniny závěsů jejího osobního života.

Našli tam jedno malé, nevinné oputené dítě, které za svůj osud děkovalo slávě Marie Montessori a době, ve které se narodilo – nenakloněném svobodným matkám. A vlastně i muži, který si nevěděl stát za slovem, ale „za matkou“ určitě. Nic však není tak jednoduché, jak se zdá, či popisuje.

TO ŽENA NESMÍ!
Marie Montessori se narodila do Itálie 19.století. Do časů, kdy vidět studovat mladá dívka se už sice nepovažovalo za příliš pobuřující, zvláště pokud šlo o dívku ze zámožné, bohaté, kultivované rodiny, ale stále to nebyl onen vysněný sen rodičů týkající se budoucnosti dcery.

Stereotypům byla poslušná vdaná žena s hejnem dětí při sukni. Marie však vystudovala chlapeckou školu v Římě se zaměřením na vědu a inženýrství a ještě si u otce vydupala i pokračování ve studiu na Univerzitě v Římě, kde studovala medicínu. Nejhorší pro všechny byla její přítomnost při pitvách – vždyť byla žena – a dívat se měla na nahé mužské těla!

Maria Montessori (1870-1952), na snímku z Londýna v roce 1926
Zdroj: Profimedia
Za práva žen, za práva dětí. Navzdory všemu její úspěšné zvládání zkoušek a talent zaujal, proto dostala příležitost pracovat v nemocnici, na psychiatrické klinice, v ortofrenickej škole, což ji inspirovalo studovat pediatrii a psychiatrii, stát se expertkou dětské medicíny a jednou z prvních žen, která dostala univerzitní titul Doktor Medicíny .

Nejen to, zemi reprezentovala i na různých zahraničních konferencích (Mezinárodní kongres žen v Berlíně), kde zastávala práva pracujících žen, požadovala stejnou mzdu pro ženy za stejnou práci, jakou vykonávali muži, ale i za práva dětí.

OBDOBÍ zlomy – milostnou aférou
Když měla 30 let, otec jí ukázal knihu s 200 výstřižky článků z mezinárodních i národních médií, kde se psalo o jeho nezvyklé talentované dceři. Na Římské univerzitě se však tato neobvyklá dcera seznámila s kolegou z jihu Itálie Giuseppem Ferrucio Montesano.

Okamžitě se do něj zamilovala a začala aféru. Jejím výsledkem bylo nemanželské těhotenství, v té době katastrofa. Status svobodná matka by Marii znemožnil pokračovat v kariéře, prakticky by ji zlikvidoval. Montesano si ji vzít nemohl pro silný odpor své matky, proto našli řešení: Mariin narozený syn musí pryč, všechno je třeba utajit.

Opuštěné miminko v náhradní rodině … Z mámy se stala teta.

Chlapečka Marie předala kojné a do náhradní rodiny. Z Marie se stala chlapečkova teta, která ho navštěvovala jen občasně, chlapeček dostal jméno otce Montesano a bylo vybaveno.

Zda byla Marie devastována odebráním vlastního dítěte, v tom se jednotlivé zdroje rozcházejí. Někteří tvrdí, že kariéra, tedy i budoucnost chudých, podle společnosti nevzdělatelní dětí byly přednější, jiní tvrdí, že do studia a kariéry se ponořila, aby tak zahnala své zoufalství.

ČÍM MÉNĚ VLASTNÍ SYN, TÍM VÍCE CIZÍ DĚTI
Marie však po tomto činu udělala neuvěřitelnou věc (1911) – vzdala se učitelského postu, lékařské praxe a tvrdě se pustila do studia antropologie, filozofie vzdělávání a experimentální psychologie, revolucionalizovala své myšlenky o dětství od narození.

Marie Montessori

V té době se montessori metoda šíří po celém světě, ve Velké Británii, Argentině, Itálii, Švýcarsku vznikají Montessori zařízení, v Paříži, New Yorku, Bostonu jsou založeny modelové Montessori školy. A co malý Mário?

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr