Dítě s dysortografií má potíže s diktáty a pravopisem. I když mnohdy zvládne říct gramatickou poučku správně, nedokáže ji využít v praxi. Jak dítěti s touto poruchou učení pomoct a na co se zaměřit?
Jak se projevuje dysortografie
Dysortografie u dětí bývá propojena s potížemi ve čtení a psaní, nebo s obojím. Dítě často nedodržuje délku samohlásek a vynechává interpunkční znaménka. Také může vynechat, nebo naopak přidat nějaké slabiky. Mnohdy píše slova dohromady a špatně rozlišuje začátky a konce vět.
Potíže plynou z pomalého čtení, čtení s nepochopením textu nebo pomalého tempa při psaní. Děti mají radost, že slovo vůbec dokázaly napsat, ale nestíhají si zdůvodnit pravopis. To může být velkým problémem při diktátu a následné kontrole.
Jak potíže s dysortografií zvládnout
V prvé řadě je samozřejmě důležité určit samotný zárodek veškerých potíží. To mnohdy laik poznat nedokáže, a proto přichází na řadu konzultace. V rámci ní se tento bod odhalí a následně je možné začít celou situaci řešit.
Je třeba stavět na pevných základech
Dítě se mnohdy nedokáže něco naučit z toho důvodu, že se určí špatný vstupní bod učiva. Nemá souvislosti a tápe. Následně může být zmatený, pomalý a dělat zbytečné chyby. Čím víc na něj tlačíme, tím se dostává do horšího a horšího stavu. Přestává si věřit, považuje se za hloupého a jeho sebevědomí v této oblasti neustále klesá.
Proto je důležité u dítěte s dysortografií stavět na pevných základech. Věnujte se mu a dopřejte mu dostatek času, aby pochopilo novou látku. Díky tomu se bude moct postupně zdokonalovat.
Více informací o poruchách učení najdete na www.basic.cz.