První roky života dítěte položí základy jeho budoucích vztahů, postojů k životu a lidem, a úrovně duševního zdraví a pohody. Jsou stavebním základem štěstí a způsobu života, jaký bude v budoucnu vést. A vše máme v rukou my, rodiče.
Vývojoví psychologové se shodují, že první tři roky života dítěte jsou těmi nejdůležitějšími. Během nich my, rodiče, určujeme, jak se bude cítit ve světě a vůči lidem.
Jakékoli problémy, které se v budoucnu objeví, vznikají chybami rodiče právě v prvních letech života dítěte. Psychologové mají proto jasno – pokud to zkazíte během prvních tří let, následky budete sklízet ještě dekády.
PRVNÍ TRI ROKY ŽIVOTA DÍTĚTE JSOU KLÍČOVÉ
Kanadský lékař Gabor Mate se specializuje na dětský vývoj v spojitosti s traumatickými zážitky. Zkoumá celoživotní dopad traumatu na fyzické a mentální zdraví dětí.
Tvrdí, že rozhodující jsou právě první tři roky života dítěte – během nich dokáže rodič pohřbít zdraví, štěstí i budoucnost dítěte, nebo naopak připravit jej na plnohodnotný život. Maté upozorňuje, že nejčastější chybou rodičů je nebýt přítomen a nerozvíjet pouto.
Co si přesně pod tím představit? Maté vysvětluje, že rodiče jsou v přítomnosti dětí často napětí, nevědí relaxovat a být v klidu. S dítětem komunikují prostřednictvím příkazů a zákazů, nevědí jak jinak s ním navázat kontakt.
V tomto vidí ten největší zádrhel – nevědí, co znamená Být zde pro dítě, Být s ním. Netuší jak se mají na něj napojit, vnořit se do jeho světa, aby byli jeho součástí. Jinými slovy, neumějí být tady a teď s dítětem a užívat si společný moment jen tak, v klidu a lásce.
SKUTEČNÝ VZTAH nezávisí na SLOV, ALE OD …
Podle slov doktora Maté rodiče celé dětství čekají, dokud dítě vyroste a vyrovná se jejich mentální kapacitě. To znamená, že většina z nich netuší, jak se mají s dětmi mluvit a proto čekají, dokud budou dospělí aby navázaly kontakt – to je však už pozdě. To nejdůležitější, co děti potřebují, je pouto.
Maté upozorňuje, že rodiče se nesnaží vyrovnat dětem a pochopit jejich úroveň myšlení, řízení a tím navodit vztah. Netuší, jaká slova použít, jak s nimi komunikovat – verbální interakce však není ta nejpodstatnější. „Skutečný vztah nezávisí od slov, ale od kapacity být přítomen,“ říká Maté.
Pokud je rodič schopen být tady a teď pro dítě, napojit se na něj a užívat si společný moment, poskytuje tím dítěti pocit jistoty. Doslova říká – „Jsem tu pro tebe a vítám tvou přítomnost. Mám radost z tvé přítomnosti. „
BUĎTE V přítomného okamžiku, UŽÍVEJTE SI HO
Děti dokážou cítit z rodiče energii, pocity a nastavení. Pokud s nimi rodič netráví čas rád, cítí se v jejich přítomnosti napjatý a neví, jak k nim přistupovat, děti vycítí, že nejsou na tomto světě vítané, ale naopak odmítány. Pro zdravý vývoj potřebují pouto s dospělým člověkem – nim může být podle Maté i otec.
Ve většině případů jsou to matky, které jsou schopny změnit svůj přístup a nechat se dětmi „trénovat“ (máte výraz); otcové jsou obyčejně jen návštěvníci, kteří ráno odejdou, navečer přijdou, pár hodin zdrží s potomkem a ráno zase odejdou.
Silné pouto s dítětem není ale otázka pohlaví; otcové dokáží navázat stejný vztah a být ve spojení s dětmi i matky. „Dokážeme se v tom vyškolit, musíme být jen přítomni,“ tvrdí Maté.
Maté vysvětluje, že obyčejná přítomnost rodiče dokáže divy. Nemusíte zasahovat, participovat, stačí být. Klidně nechte dítě hrát se samo, vy jen buďte přítomni. Naše účast a přítomnost mu dává pocit bezpečí, že se může samo hrát – prostředí, ve kterém se hraje poskytuje jistotu.
Tato skutečnost je nesmírně důležitá, protože hra je přípravou na život. To znamená, že musí být provedena v bezpečném prostředí mezi rodiči, při kterých dítě nemusí být ostražité vůči číhající nebezpečí. Úzkostné a bázlivé dítě, nemající pocit bezpečí, se neumí hrát samo, nebo používá hru jako obranu vůči nepříznivému prostředí.
https://budemesihrat.cz/ockovani-deti-od-5-let-zacne-jiz-brzy-prvni-vakciny-by-mely-dorazit-tento-mesic/
https://mestoprodeti.cz/caj-maliniku-pripravu-porodnich-cest/
https://4senior.cz/vitaminy-ktere-rostou-pred-ocima/