Zuby ovlivňují zdraví celého těla. Dentální hygienistka radí, jak předcházet vzniku komplikací spojených se špatným stavem zubů a dásní

Zdraví začíná v ústech. Rozsáhlé lékařské studie dávno potvrdily, že orgány v těle jsou navzájem propojeny, a zejména skryté infekce v ústní dutině mohou vyvolat prudkou reakci celého organismu. Proto je důležité si pečlivě čistit zuby i mezizubní prostory. Můžete tím přispět k celkovému zdraví, získat více energie, zářivý úsměv a bezbolestné návštěvy dentální hygieny budou příjemným bonusem.

V zahraničí je zubařská péče brána jako jeden z nejzákladnějších kamenů zdraví. Špatný stav našich zubů a dásní totiž ovlivňuje choroby srdce, cukrovku, plicní i revmatické nemoci a zvyšuje také riziko předčasného porodu. Podle České stomatologické akademie infekce v ústech dvakrát zvyšuje pravděpodobnost vzniku infarktu. Nebezpečí mozkové mrtvice dokonce třikrát. Nejzrádnější jsou váčky či neléčené záněty.

Téměř 90 % populace má zánět dásní a více než 50 % těchto zánětů pak přechází do další fáze –parodontitidy, tedy zánětu závěsného aparátu zubu. Hlavní příčinou vzniku zánětu dásní je nedostatečná zubní hygiena a působení zubního plaku. Z prvopočátku se zánět dásní nemusí projevovat nijak dramaticky, dokonce si ho člověk nemusí ani sám všimnout. Lehký zánět dásní se dá snadno vyřešit úpravou hygieny, u těžší formy je už lepší přímo zásah hygienistky. Kromě nebezpečného zralého plaku se totiž začíná objevovat infekční zubní kámen. Ten už člověk snadno sám neodstraní. Pokud se dlouho neřeší ani tento stav, zánět „prostupuje“ do hlubších struktur parodontu, a to už je velký problém!“ říká dentální hygienistka Jana Prchal Křepelková, která působí také jako expertka Philips Oral HealthCare a dentální hygienistka v pražské ordinaci Čisté zoubky.

Pečlivá hygiena je základ

Typickým projevem zánětu dásní jsou zarudlé dásně nebo jejich ustupování a krvácení, které člověk zpozoruje v umyvadle při čištění zubů. Pokud se infekce neléčí, může přerůst do chronické formy, tedy parodontózy která patří mezi nejčastější příčiny ztráty zubu. „Pro předcházení zánětu dásní je klíčová důkladná ústní hygiena, a to zejména v mezizubních prostorech. Doporučuji používat mezizubní kartáčky nebo také ústní sprchu. Lehký zánět dásní si takto můžete vyléčit i sami, závažnější formy se řeší odborným čištěním na dentální hygieně, v obzvlášť dramatické fázi parodontitidy se spolupracuje s parodontologem,“ dodává Jana Prchal Křepelková.

Mnoho lidí se také trápí s infekcemi kvůli tomu, že podléhají různým mýtům o čištění zubů, jako například že tvrdý kartáček jim přinese nejlepší výsledky. Důležitá je však hlavně správná technika. S ní dokáže efektivně pomoci sonický zubní kartáček, který byl původně vyvinutý právě pro pacienty trpící záněty ústní dutiny. Díky chytré technologii s ním stačí jen lehce přejíždět podél linie dásní a jeho vlákna samy udělají 62 tisíc pohybů za minutu, takže během jednoho čištění odvedou stejnou práci jako manuální kartáček za celý měsíc.

Speciální případy

Zuby a dásně vyžadují speciální péči, pokud má člověk ortodontický aparát. Rovnátka totiž vytváří další prostor pro tvorbu zubního plaku a množení bakterií. Je dobré používat ortodontický kartáček, případně jednosvazkový, u sonických kartáčků pak malou hlavici. Samozřejmostí je použití mezizubního kartáčku, protože umožňuje snadné čištění kolem kroužků, kanyl, zámečků a transpalatinálních oblouků.

Ústní hygieně věnujte zvláštní pozornost také v těhotenství a při kojení. Ačkoli není pravda, že by dítě mohlo matce odsávat vápník ze zubů, tak její tělo se v tu dobu plně soustředí na pokrytí potřeb miminka. Imunita proto může být oslabena. Během těhotenství navíc stoupne celkový objem krve v těle o litr až litr a půl, přičemž tepny a žíly zůstávají stejné. To může dásně, a celkově tkáně, učinit citlivějšími a zranitelnějšími. Stačí potom jen malé množství zubního bakteriálního plaku a zánět se snadno rozjede. Mnoho žen také ze začátku těhotenství bojuje s nevolností a zvracením, které narušuje zubní sklovinu.

Všechny zmíněné změny jsou dočasné, a tak stačí po tuto dobu přizpůsobit nové situaci také péči o ústní dutinu. Důležité je na zuby a dásně příliš netlačit a také věnovat péči mezizubním prostorám. S tím mohou pomoci právě sonické kartáčky, které vyvíjí konzistentní tlak, a ústní sprcha, která prostor mezi zuby jemně vypláchne. Doporučuje se také používat pastu pro citlivé zuby a často si vyplachovat vodou, občas sáhněte i po ústní vodě pro remineralizaci skloviny.

Svěřte se do rukou profesionálů

Největší chybou, které se lidé při péči o chrup dopouští, je zanedbávání preventivních prohlídek a dentální hygieny. Proto pravidelně navštěvujte svého lékaře a nezapomeňte si jednou za čas nechat zuby důkladně vyčistit od profesionální hygienistky.

Mnoho lidí nedokáže samo vyhodnotit úroveň a výsledky vlastního snažení při čištění zubů. Řada z nich si také nepřizná, že péče o mezizubní prostory není jen něco navíc, ale že se jedná o plnohodnotnou, a především pravidelnou součást péče o náš chrup. V mé ordinaci proto vždy pacientům vše vysvětlím, společně si projdeme, ukážeme a upevníme fakt, že zdravá ústa = zdravé tělo,“ uzavírá Jana Prchal Křepelková z Philips Oral HealthCare.

Produktový tip: Philips Sonicare Premium Gum Care

Zdravé zuby začínají u zdravých dásní. Starejte se o ně s kartáčkovou hlavicí Philips Sonicare Premium Gum Care. Jemné a flexibilní okraje, které pomáhají kopírovat tvar vašich úst, poskytují 2x větší kontakt s jejich povrchem pro kvalitní odstranění zubního plaku podél linie dásní. Hlavice Philips Sonicare Premium Gum Care dokáže ve srovnání s běžným manuálním kartáčkem odstranit během jednoho čištění až desetinásobek zubního plaku. Inovativní sonická technologie kartáčků Philips Sonicare navíc vhání vodu mezi zuby a spolu se zaoblením kartáčku zajišťuje výjimečné každodenní čištění.

Výhodné balení 4 kusů zakoupíte za 1 249,00 Kč. *

* Cena se u různých prodejců může lišit.

Více informací najdete philips.cz.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr