I vy si kladete otázku: „Mám s partnerem stejnou krevní skupinu. Je důvod k obavám během těhotenství či porodu? „Nebo se ptáte, jakou roli v tom hrají Rh-D faktory – pozitivní či negativní? Jak to s touto ‚krevní alchymií‘ ve skutečnosti je? Kdy se nic neděje, a naopak může se vyskytnout problém?
Mluvili jsme s gynekologem a porodníkem MUDr. Martinem křečím, který pracuje 12 let jako sekundární lékař v NsP Myjava na Gynekologicko-porodnickém oddělení, tohoto času i v Senici v Odborné gynekologické ambulanci. Zklidníme vás, není to s těmi krevními skupinami až tak špatné, jak to na první pohled vypadá …
PRVNÍ TĚHOTENSTVÍ – předpříprava NA KOMPLIKACE?
Na úvod vám společně s odborníkem vysvětlíme, proč může dojít v souvislosti s krevními skupinami k problémům v těhotenství či při porodu. Ovlivňují to tzv. antigeny (na povrchu červených krvinek nacházející se specifické bílkoviny, pozn. red.) a protilátky, které je tělo matky schopné za určitých okolností vůči těmto antigenům tvořit.
„Ne všechny protilátky, které vznikají v těle matky mohou ohrozit vyvíjející se plod. Mluvíme o tzv. klinicky významných protilátkách. Jejich přítomnost v těle plodu pak může směřovat k rozvoji onemocnění, které se nazývá hemolytická nemoc plodu a po porodu i novorozence. Dá se říci, že první těhotenství je při tomto onemocnění jen předpříprava na budoucí těhotenské komplikace, „vysvětluje MUDr. Martin Krč. U prvorodiček jsou proto jakékoliv komplikace spojené s ‚krevní nekompatibilitou‘ spíše ojedinělé.
Přece jen však existuje výjimka. „Jde o tzv. syndrom babičky, kdy se nemoc může projevit i během prvního těhotenství, jde však opravdu o velmi raritní případy, „dodává.
KTERÉ KREVNÍ SKUPINY JSOU RIZIKOVÉ?
Je mimořádně důležité, abyste informaci o své krevní skupině v případě těhotenství nezamlčali.
Určitě oznamte svému gynekologovi nejen to, zda máte A, B, AB nebo 0, ale důležitý je Rh-D faktor.
MUDr. Martin Krč dokonce říká, že při zakládání těhotenské knížky je to velmi důležitý údaj. „Nejčastěji může jít u žen o onemocnění, které se týká Rh-D antigenu, proto pro nás budou pod větším dohledem těhotné s krevní skupinou Rh-D negativní,“ upřesňuje.
Uvedeme příklad – pokud má budoucí maminka krevní skupinu s Rh-D negativním faktorem a otec naopak pozitivním, pak dítě nimi zplozené může mít buď negativní nebo pozitivní faktor. V případě, že bude mít pozitivní, může dojít k tzv. senzibilizaci a k vývoji hemolytické nemoci.
„Tato onemocnění se mohou projevit iu Rh-D pozitivních těhotných žen, tehdy jde o tzv. non Rh-D systémy. Vznikají při nich klinicky významné protilátky proti krvinkám plodu (Duffy, Kell, c, E), „říká odborník, a dále pokračuje:“ I Rh-D pozitivní těhotné by se tak měli kontrolovat protilátky, které se zjišťují tzv. nepřímým antiglobulinovým (Coombsova) testem. Zda jde o anti-D protilátky nebo protilátky systémů non Rh-D určí hematologické laboratoř. „
Z krevních skupin je v tomto směru nejcitlivější právě 0 (pokud je dítě jiná krevní skupina jako 0). Míra postižení krvinek je však zanedbatelná v tomto případě a tělo plodu se s tím vypořádá.
PREVENCE NEEXISTUJE, LÉK VŠAK ANO
U prvorodiček, které představují nejrizikovější skupinu, čili u těch s Rh-D faktorem negativním či krevní skupinou 0, dochází k rozvoji onemocnění skutečně raritně. Už během prvního těhotenství by však měly být nejen sledovány. Dostat by měly i lék, který slouží jako prevence. Gynekolog MUDr. Martin Krč však přiznává, že jen velmi málo gynekologů tento lék podává.
„Jako prevence slouží v 28. týdnu těhotenství tzv. anti-D globulin. Je to lék, který obrazně řečeno zabrání imunitnímu systému ženy, aby došlo k senzibilizaci a onemocnění se nespustilo během těhotenství následujícího. Rh-D negativní ženě se podá tento lék preventivně po porodu, pokud je krevní skupina miminka pozitivní, „popsal nám více.
Dále doplňuje, že tento lék se podává i když těhotenství skončilo ztrátou nebo byla během těhotenství provedena amniocentéza. Podání tohoto přípravku by se určitě vždy mělo poznamenat do těhotenské knížky.
MAMA NEGATIVNÍ, DÍTĚ POZITIVNÍ
Co se může dít s miminkem? Pokud již tedy k této ‚nekompatibilitě‘ přijde, dochází k tomu, že tělo matky začne vytvářet protilátky proti krvinkám plodu. Vzniká tzv. hemolýza – rozpadnutí krvinek.
„Do jisté míry je plod schopen tyto ztráty krvinek kompenzovat. Po překročení této schopnosti dochází k rozvoji anémie plodu a tkáně začnou mít nedostatek kyslíku (krvinky a červené krevní barvivo – hemoglobin transportují do těla plodu kyslík, který se k nim dostává od matky přes placentu).
https://superdeti.cz/zaridte-si-sve-bydleni-v-duchu-shabby-chic/
https://mestoprodeti.cz/krvaceni-tehotenstvi-muzete-zustat-klidu-miste-navstivit-lekare/
https://mestoprodeti.cz/hledate-kvalitni-soukromou-skolku-v-praze-poradime-kde-se-poohlednout/